Białe karły to gwiazdy u schyłku swojego życia. Jak się niedawno okazało, mogą one mieć warstwę czystego tlenu w atmosferze. To odkrycie sprawi, że trzeba będzie na nowo przyjrzeć się ewolucji gwiazd.

Biały karzeł

Biały karzeł

Naukowcy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul z Porto Alegre w Brazylii odkryli rzadko spotykanego białego karła, w atmosferze którego znajduje się czysty tlen. Nowo odkryty obiekt otrzymał nazwę SDSS J124043.01+671034.68. Naukowcy dotychczas sądzili, że takie istnieją, ale nie mieli na to dowodów.

– Jest to pierwszy biały karzeł mający warstwę czystego tlenu, którego udało nam się znaleźć – powiedział Kepler de Souza Oliveira Filho z UFRGS.

Biały karzeł

Biały karzeł

Skryty pod helem i wodorem

Białe karły to ciała niebieskie o rozmiarach bliskich Ziemi. Powstają po ustaniu reakcji jądrowych w gwieździe o małej lub średniej masie. Znane są z tego, że posiadają bardzo gęstą powłokę, skutkiem czego występuje na nich silna grawitacja. Atmosferę białych karłów tworzą głównie wodór i hel. To one są odpowiedzialne za to, że gwiazdy są bardzo jasne. Nowo odkryty tlen zmieni podejście do pojmowania ewolucji gwiazd w ogóle. Co więcej – naukowcy sądzą, że najnowsze analizy pomogą zrozumieć powstanie niektórych typów supernowych odkrytych w ciągu ostatniej dekady.

 

Poniższa animacja przedstawia przejście białego karła przed tarczą czerwonego karła, który jest jego gwiazdą towarzyszącą w układzie binarnym. Podczas tranzytu białego karła jego oddziaływanie grawitacyjne jest tak silne, że zakrzywia światło większej gwiazdy. Ten efekt, zwany soczewkowaniem grawitacyjnym, wykryto dzięki obserwacjom teleskopu Keplera.

 

Źródło: indianexpress.com, sciencedaily.com, tvnmeteo

Polecane:

USA - Tajemniczy wahadłowiec znów poleci w kosmos
Chiny - Potężna eksplozja w Tianjin, to mogły być materiały wybuchowe znajdujące się w porcie, 50 os...
Morze Śródziemne - Przy egipskim wybrzeżu odkryto jedne z największych złóż gazu ziemnego na świecie
Wyjaśniono tajemnicę "śpiewającego" piasku na wydmach
Kolumbia - Prawie 2 tysiące kobiet w ciąży jest zarażonych wirusem zika
Indonezja - Samolot transportowy lądował awaryjnie, przewoził na pokładzie 14 ton paliwa [Video]
Na Europie, lodowym księżycu Jowisza zaobserwowano ślady wskazujące na obecność gejzerów pary wodnej
Niemcy - Służby specjalne kontrwywiadu nieudolnie zweryfikowany i zatrudniły islamistę, który nie do...
Rytualny psychodelik "Ayahuasca" zawierający DMT może być wykorzystany do leczenia alkohol...