Białe karły to gwiazdy u schyłku swojego życia. Jak się niedawno okazało, mogą one mieć warstwę czystego tlenu w atmosferze. To odkrycie sprawi, że trzeba będzie na nowo przyjrzeć się ewolucji gwiazd.

Biały karzeł

Biały karzeł

Naukowcy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul z Porto Alegre w Brazylii odkryli rzadko spotykanego białego karła, w atmosferze którego znajduje się czysty tlen. Nowo odkryty obiekt otrzymał nazwę SDSS J124043.01+671034.68. Naukowcy dotychczas sądzili, że takie istnieją, ale nie mieli na to dowodów.

– Jest to pierwszy biały karzeł mający warstwę czystego tlenu, którego udało nam się znaleźć – powiedział Kepler de Souza Oliveira Filho z UFRGS.

Biały karzeł

Biały karzeł

Skryty pod helem i wodorem

Białe karły to ciała niebieskie o rozmiarach bliskich Ziemi. Powstają po ustaniu reakcji jądrowych w gwieździe o małej lub średniej masie. Znane są z tego, że posiadają bardzo gęstą powłokę, skutkiem czego występuje na nich silna grawitacja. Atmosferę białych karłów tworzą głównie wodór i hel. To one są odpowiedzialne za to, że gwiazdy są bardzo jasne. Nowo odkryty tlen zmieni podejście do pojmowania ewolucji gwiazd w ogóle. Co więcej – naukowcy sądzą, że najnowsze analizy pomogą zrozumieć powstanie niektórych typów supernowych odkrytych w ciągu ostatniej dekady.

 

Poniższa animacja przedstawia przejście białego karła przed tarczą czerwonego karła, który jest jego gwiazdą towarzyszącą w układzie binarnym. Podczas tranzytu białego karła jego oddziaływanie grawitacyjne jest tak silne, że zakrzywia światło większej gwiazdy. Ten efekt, zwany soczewkowaniem grawitacyjnym, wykryto dzięki obserwacjom teleskopu Keplera.

 

Źródło: indianexpress.com, sciencedaily.com, tvnmeteo

Polecane:

Biegun Północny - Tytanowa "kapsuła czasu" została umieszczona na dnie Morza Arktycznego
Kolumbia - Ogromne opady deszczu i powódź w Barranquilla [Video]
Słońce - Wystąpił kolejny silny rozbłysk w najwyższej klasie X1.0
Nowy łazik marsjański będzie miał aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla i nagrywanie 3D, ...
USA - Pasażer włamywał się do komputerów pokładowych Airbusa i Boeinga poprzez system sieciowy audio...
Kolorowa mapa topograficzna planety karłowatej Ceres
Kartagena, Kolumbia - Odnaleziono słynny wrak galeonu "San Hose", pełnego złota i kosztown...
U mężczyzny, który 20 lat temu przeżył zakażenie wirusem Ebola znaleziono jedno z najpotężniejszych ...
Nieznane są przyczyny zasłabnięcia bardzo wielu osób na pokładzie Airbusa A380 linii British Airways...