Postawienie wstępnej diagnozy na podstawie tęczówki oka ma umożliwić lekarzom wynalazek studentów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w BiałymstokuEyescan. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet.

 

eyescan

 

 

Eyescan to odpowiedź na brak narzędzia diagnostycznego, które pozwalałoby lekarzom pierwszego kontaktu już we wczesnym stadium choroby określić, do jakiego specjalisty skierować danego pacjenta – powiedział PAP jeden z twórców projektu Marcin Joka.

Wynalazcy – studenci Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – szukali takiego rozwiązania do diagnozy, które nie ingerowałoby w ludzkie ciało.

– Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaka ludzka tkanka, oprócz krwi, pozwalałaby na znalezienie powiązań jakichś chorób z organami – i znaleźliśmy tęczówkę – powiedział współtwórca wynalazku. Badacze odwołali się w ten sposób do irydologi, czyli nauki zajmującej się badaniem tęczówki oka i dna oka, którego celem jest ocena aktualnego stanu zdrowia.

Pierwszym krokiem do skonstruowania wynalazku było przeanalizowanie tęczówki i stworzenie prototypu aplikacji, która analizuje obraz tęczówki oka i pokazuje zmiany w tej tęczówce, jak przebarwienia czy zmiany strukturalne. Efektem – jak mówił Joka – jest porównanie tej analizy z mapami irydologicznymi, pokazującymi jakie narządy i układy znajdują swoje odzwierciedlenie w określonych miejscach na powierzchni tęczówki. – Wynik tej analizy pozwala oszacować czy w organizmie dzieje się coś złego już na wstępnym etapie rozwoju choroby – dodał.

Eyescan ma składać się ze specjalnego urządzenia, które będzie skanowało oko. Następnie dane będą analizowane i wysyłane do tzw. chmury (czyli wirtualnej bazy danych), a za pomocą aplikacji lekarz będzie w stanie odebrać je i odczytać wstępną diagnozę. Będą tam wypisane m.in. zmiany jakie zaszły w organizmie oraz lista potencjalnych chorób.

Na obecnym etapie wynalazku stworzony jest prototyp oprogramowania do analizowania obrazu tęczówki. Kolejnym krokiem – jak powiedział Joka – będzie konstrukcja urządzenia do skanowania oka w odpowiednich warunkach oświetleniowych, ale – jak dodał – na to potrzebne są środki finansowe.

 

Źródło: polskieradio.pl
Tagi: Eyescan, skanowanie, irydologia, wynalazek, urządzenie, diagnoza, diagnostyka, oko, program, analiza

 

Polecane:

Polska - 90 lat temu koło Opola odnotowany został rekord temperatury, 40 stopni C.w cieniu, do dziś ...
Polska - W weekend cofniemy zegarki o godzinę, będziemy mieli czas zimowy
USA - Tajny wahadłowiec X-37B wrócił na Ziemię, spędził na orbicie 22 miesiące
Google Street View dotarło do Georgii Południowej
Intel i CSIRO chcą ratować pszczoły, stworzyli specjalny system oparty na RFID, który pozwala na mon...
Życie na Ziemi powstało prawdopodobnie 4.1 miliarda lat temu, to znacznie wcześniej niż dotychczas s...
Za pomocą ogromnych anten zobrazowano asteroidę 2015 TB145, która w sobotę minęła Ziemię w odległośc...
Podświetlanie komórek nowotworowych markerem fluorescencyjnym in vivo - przełomowa technika w leczen...
Układ przedsionkowy pełni bardzo ważną rolę u człowieka, a po 40-tym roku życia zmieniają się mocno ...