Takiego ataku wirusowego zapalenia opon mózgowych nie było od lat. Do szpitali trafiło już 111 osób z podejrzeniem choroby. W UDSK wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin w całym szpitalu.

Mikroskop

Mamy obecnie w szpitalu 40 pacjentów z objawami wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – przyznaje Eliza Bilewicz-Roszkowska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. – Po poniedziałkowym dyżurze trafiło do nas 11 chorych. Pacjenci leżą na oddziale zakaźnym, ale też na rehabilitacji. W środę mamy ostry dyżur i szykujemy 13 dodatkowych miejsc dla nowych pacjentów w jednej z klinik.

We wtorek w UDSK wprowadzono też do odwołania bezwzględny zakaz odwiedzin w całym szpitalu. – Z dziećmi mogą przebywać tylko matki karmiące – zaznacza rzeczniczka.

Oblężenie przeżywa też dziecięcy oddział zakaźny w szpitalu klinicznym na Dojlidach. Wczoraj był tu ostry dyżur. Przyjęto kilkunastu chorych.

– Obecnie mamy 33 pacjentów z wirusowym zapaleniem opon mózgowych, którzy leżą na oddziale zakaźnym – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. – Jesteśmy przygotowani na dostawki, na pewno nikogo nie zostawimy bez pomocy.

Pacjenci, którzy mają choroby zakaźne, ale nie jest to wirusowe zapalenie opon mózgowych, zostali przeniesieni na oddział chorób płuc.

Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku wynika, że chorych przybywa z każdym dniem. Wczoraj zgłoszono ich już 111, a to tylko te osoby, które trafiły do szpitali. Pacjentów, którzy mają objawy, ale nie zgłaszają się do lekarzy, nikt nie jest w stanie policzyć.

– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego cały czas jest w kontakcie z sanepidem, dyrektorami szpitali, dyrektorem NFZ oraz z wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych – informuje Joanna Gaweł, rzeczniczka wojewody podlaskiego.

NFZ uspokaja, że łóżek w szpitalach wystarczy dla wszystkich potrzebujących. Fundusz deklaruje też możliwość sfinansowania hospitalizacji dzieci na oddziałach zakaźnych dla dorosłych. Pod warunkiem, że będą leżały w oddzielnych salach.

Źródło: poranny.pl

Polecane:

Tykająca bomba w Yellowstone
Afryka - W jeden dzień spadło więcej deszczu, niż powinno przez rok
Dżakarta, Indonezja - Ludzie uciekają z okolic wulkanu Lokon, od wczoraj były już 3 duże eksplozje
Minnesota, USA - Ulewne deszcze spowodowały ogromną powódź, wylało drugie pod względem wielkości jez...
Bangladesz - Muzułmanie jak rozwścieczone psy wypuszczone z klatki
Grenlandia - P​od lodem kryje się ogromny kanion, porównywalny z fragmentami Wielkiego Kanionu Kolor...
USA - Wyzdrowiała dziewczynka, która miała w mózgu śmiertelnie niebezpieczną amebę, jest to trzeci p...
Pierwszy bioniczny kręgosłup - implant wszczepiany w korę ruchową mózgu może sterować egzoszkieletem...
Polska - Abonament radiowo telewizyjny w kwocie 180 zł rocznie każdy zapłaci wraz z rachunkiem za pr...