Na aukcji internetowej zostanie sprzedany w tym miesiącu list o Bogu i religii napisany przez genialnego fizyka, odkrywcy teorii względności Alberta Einsteina. Cena wywoławcza to trzy miliony dolarów – podał portal eBay.

Einstein napisał ten list po niemiecku 3 stycznia 1954 r., czyli na rok przed śmiercią, do filozofa Erika Gutkinda po przeczytaniu jego książki „Wybieraj życie: Biblijne wezwanie do buntu”.

„Słowo >>Bóg<< jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić” – napisał m. in. genialny twórca teorii względności, który w 1921 r. dostał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Opłaca się inwestować w Einsteina

Anonimowy właściciel wystawionego na sprzedaż listu, zachowanego w oryginalnej kopercie, ze znaczkiem i stemplem pocztowym, nabył go w 2008 r. w Londynie na aukcji za 404 tys. dolarów.

„Ten list ma, moim zdaniem, naprawdę historyczną i kulturalną wagę, ponieważ zawiera osobiste, prywatne przemyślenia człowieka o prawdopodobnie najgenialniejszym umyśle XX wieku” – powiedział Eric Gazin, prezes firmy Auction Cause z Los Angeles, która poprowadzi aukcję za pośrednictwem eBay. Dodał, że spodziewa się, iż list zostanie sprzedany za podwójną, a być może potrójną cenę wobec ceny wywoławczej.

10 lat temu ostatni list Einsteina został sprzedany za ponad 2 mln dolarów.

Źródło: PAP, tvn24.pl