Firma znana z prac nad zaawansowanymi urządzeniami domowymi stworzyła kolejną generację psa-robota. SpotMini ma kamery 3D, dzięki którym skanuje przestrzeń, by sprawnie poruszać się w środowisku. Jego zachowanie mocno imituje ruch prawdziwego zwierzęcia.

Jeszcze w ubiegłym roku Boston Dynamics należało do Alphabetu Google’a. W czerwcu spółkę przejął SoftBank, znany m.in. z produkcji robota Pepper. Do teraz nie wiedzieliśmy, nad czym aktualnie pracują inżynierowie Boston Dynamics – okazuje się, że w dalszym ciągu rozwijają swojego robotycznego psa SpotMini, który pierwotnie został pokazany w 2016 roku.

Od tamtej pory maszyna przeszła spore przeobrażenie.

Po pierwsze SpotMini zyskał bardziej elegancki wygląd – wszystkie ruchome elementy i podzespoły zostały ładnie schowane pod obudową. Twórcy wymontowali mu też silnik spalinowy. Robot jest zasilany energią z akumulatorów i nie będzie już szkodził środowisku. Z jego pleców zniknęło ramię, które wcześniej upodabniało go do żyrafy. Niewykluczone jednak, że będzie się ono po prostu wysuwało na żądanie.

Poprzedni model ważył 30 kg i potrafił wspinać się po schodach, chwytać oraz przenosić obiekty o wadze do 14 kg. Pełna prezentacja nowej wersji ma nastąpić „wkrótce”. Twórcy wierzą, że SpotMini znajdzie zastosowanie „w biurach, domach i na dworze”, ale o konkretnych przykładach wykorzystania robota na razie nie mówią.

Boston Dynamics ma na swoim koncie kilka podobnych osiągnięć. We wrześniu 2012 roku firma stworzyła mechanicznego geparda, którego uznano za pierwszego robota zdolnego biec szybciej niż jakikolwiek człowiek – dokładnie 47 km/godz. Inżynierowie pracują nie tylko nad czworonożnymi mechanizmami. W ubiegłym roku na przykład skonstruowali dwunożną maszynę, która potrafi balansować ciałem.

 

Źródło: Boston Dynamics, chip

Polecane:

Dziś blisko ziemi przeleci planetoida o średnicy 8 metrów
Czechy - Powstaje prototypowy reaktor jądrowy na tor
USA - Ogromny pożar w Kolorado, 400 strażaków walczy z żywiołem, spłonęło 150 km2 terenów zielonych
Polska - Dane pogodowe IMGW "nie są informacją publiczną", chociaż z publicznych pieniędzy...
Najszybszy superkomputer w Polsce uplasował się na 176. pozycji najwydajniejszych maszyn na świecie
USA - Potężna eksplozja na parterze kamienicy nowojorskiej dzielnicy East Village, prawdopodobnie wy...
Islandia - W każdej chwili może wybuchnąć Hekla, wewnątrz wulkanu mocno wzrosło ciśnienie
Pierwsze 9 miesięcy 2016 roku było cieplejsze od średniej globalnej temperatury o 1.2 st.C.
Hiszpania - Brytyjscy turyści w hotelach udają zatrucie pokarmowe, żeby wymusić darmowy pobyt