Sędzia Sądu Najwyższego Brazylii Teori Zavascki, który nadzorował śledztwo w największej w historii kraju aferze korupcyjnej w państwowym koncernie naftowym Petrobas zginął w katastrofie lotniczej. Maszyna, którą leciał rozbiła się w stanie Rio de Janeiro podczas ulewy.

Samolot Zavasckiego rozbił się w morzu w czasie ulewy u wybrzeży stanu Rio de Janeiro w pobliżu miasta Paraty (250 kilometrów na południe od stolicy stanu). Nie jest jasne ile było ofiar. BBC podaje, że ratownicy znaleźli dwa ciała w małej maszynie. Z kolei agencja Reutera podaje, że zginęły trzy osoby.

Samolot opuścił lotnisko w Sao Paolo około godz. 13 lokalnego czasu. Do katastrofy doszło około 80 minut później – w odległości dwóch kilometrów od lotniska.

Świadek wypadku Lauro Koehler powiedział stacji TV GloboNews, że widoczność w momencie katastrofy była bliska zeru.

Jak mówił samolot gwałtownie tracił wysokość, zahaczył o powierzchnię wody, co spowodowało ucięcie części skrzydła. Koehler znajdował się w tym momencie na łodzi, natychmiast udał się do wraku. – Widzieliśmy, że w środku jest jeszcze żywa kobieta – powiedział. – Próbowaliśmy otworzyć drzwi maszyny, ale samolot poszedł już na dno – dodał Koehler.

Nadzorował korupcyjne śledztwo

68-letni Teori Zavascki nadzorował śledztwo dotyczące korupcji w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Dziesiątki polityków zostały aresztowanych w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach dochodzenia w sprawie znanej jako “Operacja Car Wash”. Ma ona wyjaśnić przypadki korupcji i prania brudnych pieniędzy w państwowej firmie.

Prokuratorzy twierdzą, że politycy wyprowadzili olbrzymie kwoty z koncernu naftowego Petrobas na prywatne konta.

Ostatnie śledztwo nadzorowane przez Zavasckiego dotyczyło kierownictwa największej w Ameryce Płd. firmy budowlanej – Odebrecht. Firma według dokumentów ujawnionych pod koniec grudnia przez Departament Sprawiedliwości USA wydała w ciągu ostatnich 13 lat na łapówki w Brazylii i jedenastu innych krajach Ameryki Łacińskiej 788 milionów dolarów.

Najwięcej z tej kwoty – 349 milionów dolarów – otrzymały brazylijskie partie polityczne oraz przedstawiciele zagranicznych firm.

 

Żałoba narodowa

Prezydent Brazylii Michel Temer ogłosił trzy dni żałoby narodowej po śmierci Zavasckiego. Nazwał go “dobrym człowiekiem i dumą dla Brazylijczyków”.

Sam prezydent 200-milionowej Brazylii został oskarżony przez byłych dyrektorów firmy Odebrecht, że zażądał od niej na cele wyborcze swej partii 10 milionów brazylijskich reali, tj. ok. trzech milionów dolarów.

Polecane:

USA - Pustynne terytoria stanu Nevada dawniej pokryte były grubą warstwą lodu
Grafen ogromnie zwiększa wytrzymałość metali, odporność na rozciąganie jest 200-krotnie wyższa niż w...
Naukowcy odkryli w mózgu obszar, który pomaga w podejmowaniu decyzji
Kongo - Wybuchła epidemia krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego, zmarło już 70 osób, 600 zaraż...
ESO - Osie obrotu kwazarów bywają równoległe do siebie nawet, jeśli oddzielają je miliardy lat świet...
Wirus ebola zmutował
Nowa teoria pochodzenia hipotetycznej Planety 9 zakłada, że została ona odebrana innemu układowi sło...
Wellington, Nowa Zelandia - Szukają pracowników na całym świecie, płacą za przelot i pobyt, potrzebu...
USA - W Arizonie temperatury przekraczają 50 st.C. w cieniu, w Phoenix w nocy temperatura wynosiła 3...