Gwałtowna nawałnica przeszła przez Brisbane w stanie Queensland na wschodzie Australii. Wiatr był tak silny, że zrywał dachy, powalał drzewa i słupy energetyczne. Bez prądu jest prawie 70 tysięcy gospodarstw. Co najmniej 12 osób zostało rannych. Według meteorologów – tak silna burza miała miejsce w Brisbane 30 lat temu.

Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 5

Wiatr wiał z prędkością 140 km na godzinę. Telewizja pokazywała materiały, na których widać uszkodzone domy, powalone drzewa i przewrócone awionetki, zalane lotnisko i samochody prawie całkowicie znajdujące się pod wodą. Państwowy dostawca energii, firma Energex poinformowała, że w sumie ponad 90 tys. domów zostało pozbawionych prądu. Elektryczności nie ma jeszcze 68 tys. gospodarstw. W okolicy zawieszono również ruch kolejowy.

Przedstawiciel władz stanu Queensland Campbell Newman powiedział, że była to największa burza, która uderzyła w to ponad dwumilionowe miasto, od 1985 roku. Straty szacuje się na ponad 100 milionów dolarów australijskich (86 mln USD). Służby ratownicze były wzywane około 700 razy. Do akcji usuwania z dróg powalonych drzew włączyło się wojsko.

Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 6

Burze na południu Francji

Jedna osoba zginęła, a trzy zaginęły z powodu gwałtownych burz powodujących podtopienia na południowym wschodzie Francji. Ciało kobiety znaleziono na brzegu rzeki – sprecyzował przedstawiciel departamentu Var Pierre Soubelet. Dodał, że do tej pory nie odnaleziono jej córki – dziecko najpewniej nie żyje.

W małej miejscowości La Londe w tym samym regionie Francji ekipa płetwonurków przeszukiwała w czwartek wieczorem rzekę po tym, jak jeden ze świadków poinformował, że woda dosłownie zmyła samochód z drogi.

Departament Var leży w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. W połowie listopada we Francji w sumie pięć osób podróżujących samochodami poniosło śmierć w wyniku wypadków spowodowanych przez złą pogodę.

Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 7 Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 6 Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 4 Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 3 Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy 1 Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy  2
Źródło: rmf24, PAP
Brisbane, Australia, nawałnica, gradobicie, ulewny deszcz, powódź, storm, hail, heavy rain, flooding.

Polecane:

Ekstremalne zjawiska pogodowe zaczynają być codziennością
Apulia, Włochy - Kolejne miasteczko będzie oblegane na "koniec świata"
Potężny tajfun sunie na Japonię, jest najsilniejszym od dziesięciu lat, może wystąpić zagrożenie dal...
Wirtualna 10-letnia filipińska dziewczynka o imieniu Sweetie wabiła mężczyzn, chcących zapłacić za o...
Mózg nicienia będzie sterował pojazdem, 302 neurony będą podpięte do elektroniki [Video]
Surgut, Rosja - Potężna trąba wodna na Syberii
Bułgaria - Wykoleił się pociąg i 26 cystern z gazem, eksplozje zniszczyły budynki w promieniu 6 km, ...
Opracowano technologię wytwarzania plastików z żywicy sosny i innych drzew iglastych, zamiast z ropy...
Filipiny - Napad rabunkowy na kasyno w Manili, zginęło co najmniej 36 osób, ponad 70 rannych