Mięso skażone wąglikiem trafiło do sklepów w Warnie i innych miastach północno-wschodniej Bułgarii, w tym prawdopodobnie do kurortu Złote Piaski – poinformowała w środę wieczorem telewizja publiczna.

Wołowina

Szef policji w Warnie Daniel Paszow powiedział, że w związku z rozprowadzaniem skażonego mięsa aresztowano cztery osoby, w tym właściciela zakładu, w którym je wyprodukowano.

 

Sprzedał zakażone mięso

W sobotę bułgarski resort zdrowia poinformował o śmierci 53-letniego mężczyzny ze wsi Młada Gwardia niedaleko Warny. Według resortu zmarł on po zarażeniu się od chorej krowy. Wcześniej, nie zważając na chorobę zwierzęcia, mężczyzna je zabił, a mięso sprzedał zakładowi w warneńskiej dzielnicy Asparuchowo. Część skażonej wołowiny spożyło ponad 20 mieszkańców wsi, którzy obecnie leczą się antybiotykami.

W poniedziałek we wsi z powodu wąglika padła kolejna krowa. Władze weterynaryjne przystąpiły do szczepienia bydła w wiosce, ich właścicielom zakazano wyprowadzania krów poza gospodarstwa. Decyzji o zamknięciu hodowli jednak nie podjęto.

 

Sztab kryzysowy

Naczelnik administracyjny regionu warneńskiego Stojan Pasew zwołał w środę wieczorem nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z niebezpiecznym rozprzestrzenianiem się zarazy. Władze próbują ustalić, do których konkretnie obiektów trafiło skażone mięso. Według wstępnych danych kiełbasy mogły trafić do sieci handlowej w Warnie, Dobriczu i Białej.

Wąglik (Bacillus anthracis) to groźna, zwykle śmiertelna choroba zakaźna zwierząt domowych. Przenosi się na człowieka i może doprowadzić do zakażeń skóry, przewodu pokarmowego i płuc, a następnie śmierci.

Bakterie wąglika mogą być wykorzystane jako broń biologiczna i są uważane za jedno z najpoważniejszych zagrożeń bioterrorystycznych.

Polecane:

Rosja - Silne trzęsienie ziemi przy granicy z Mongolią, magnituda 6.6
Arktyka - Pobity został rekord najmniejszej ilości pokrywy lodowej, jest tylko 4.1 mln km2
Iran - Uszkodzeniu uległ główny generator w elektrowni atomowej w mieście Buszehr
W Europie są coraz większe anomalie pogodowe
USA - Wydrukowano w technologii 3D elektroniczną membranę, która mogłaby zastąpić rozruszniki serca
Naukowcy odkryli mechanizm, którego wykorzystanie może pomóc w odbudowaniu zerwanych połączeń rdzeni...
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na nazwę dla obszaru, w którym osiądzie lądownik Phila...
Lozanna, Szwajcaria - Retinoidy, pochodne witaminy A, mogą okazać się cudownym lekiem na raka jelita...
Papua Nowa Gwinea - Trzęsienie ziemi w okolicach wyspy Nowa Brytania, domy mocno zatrzęsły się w Rab...