Ulewy i śnieżyce paraliżują życie mieszkańców Bułgarii. Miejscami spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. W rezultacie ataku żywiołu dwie osoby straciły życie. Z powodu złych warunków atmosferycznych ponad 30 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu.

Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 3

Ulewy i opady śniegu pochłonęły w Bułgarii dwie ofiary śmiertelne – poinformowało w niedzielę publiczne radio. Na południe od Burgas w wezbranej rzece utopiła się 38-letnia kobieta. Inna zamarzła w lesie w środkowej części kraju.

Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 7

Miejscami padał deszcz…

Ponad 30 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu. Na wschodzie kraju powodzie spowodowały spore szkody. Najbardziej ucierpiał region Burgas nad Morzem Czarnym i Chaskowo na południowym wschodzie kraju.

W rejonie Burgas w wyniku ulewnych deszczów przelała się woda z trzech zbiorników retencyjnych. Zalane są drogi i setki domów. W obwodzie burgaskim obowiązuje stan klęski żywiołowej. W Chaskowie woda zalała centralne dzielnice. W ciągu minionej doby spadło tam 109 litrów wody na metr kwadratowy. W rezultacie złych warunków pogodowych w poniedziałek uczniowie z Chaskowa nie pójdą do szkół.

Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 2

…miejscami sypnęło śniegiem

Zamknięte będą szkoły również w Gabrowie i w Sewlijewie w środkowej części kraju, gdzie ponad 60-centymetrowa warstwa śniegu utrudnia ruch samochodowy. Wiele dróg w tym regionie jest nieprzejezdnych. Wstrzymano ruch kolejowy. W ponad 50 wioskach brakuje prądu. Służby ratunkowe poinformowały o kilkudziesięciu turystach, którzy utknęli w górach. Z kolei w okolicach Płowdiwu i Wielkiego Tyrnowa podtopionych zostało dziesiątki domów.

Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 6

Sofia prosi o pomoc

To już trzecia w tym roku w Bułgarii fala klęsk żywiołowych, głównie powodzi. Straty wywołane działaniem żywiołu oszacowano na 388,5 mln euro. Po czerwcowych powodziach Bułgaria otrzymała od UE 10,5 mln euro pomocy. W czwartek (23 października) Sofia zwróciła się o kolejne 4,6 mln.

Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 5 Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 1 Bułgaria - Ulewny deszcz i śnieżyce paraliżują kraj, 30 tysięcy domów bez prądu 8

Źródło: tvnmeteo.pl

Polecane:

Holandia - Naukowcy stworzyli bardzo groźną odmianę ptasiej grypy i co gorsze, to chcą upublicznić r...
Ocean Spokojny - Jeszcze nigdy cyklon nie był tak silny o tej porze roku, Bud otrzymał trzecią kateg...
USA - Po dwóch tygodniach walki z pożarami w Kolorado człowiek przegrywa z żywiołem
Prawdopodobnie wystąpi silna burza geomagnetyczna, cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 92...
Japonia - Tony skażonej wody przeciekły przez betonowe bariery w Fukushimie
Na północy Arabii Saudyjskiej spadł śnieg i pojawiła się mgła, której również ludzie tam nie znają
Rada Federacji dała zgodę Putinowi na wysłanie wojsk na Ukrainę
Meksyk - Silne trzęsienie ziemi w Tapachula, magnituda 6.9
Chorwacka policja zatrzymała obywatelkę Polski na granicy z Czarnogórą, w samochodzie miała pojemnik...