W czwartek rano Patricia była jeszcze burzą tropikalną, wieczorem tego samego dnia osiągnęła status huraganu piątej kategorii. Przewiduje się, że będzie to najsilniejszy cyklon w tej części świata.

Burza tropikalna Patricia jest już huraganem piątej kategorii

Wiatr w centrum układu osiąga prędkość w porywach dochodzącą nawet do 325 km/h. Ciśnienie w oku cyklonu spadło do rekordowej wartości – 880 hPa. To sprawiło, że stał się on najpotężniejszym huraganem na półkuli zachodniej. Patricia przemieszcza się na północ z prędkością 20 km/h. Późnym wieczorem w czwartek czasu lokalnego meksykańska agencja meteorologiczna zaklasyfikowała Patricię do huraganu piątej, najsilniejszej kategorii.

Najsilniejszy huragan w tej części świata

– Bardzo prawdopodobne, że huragan będzie najsilniejszy od momentu, kiedy rozpoczęliśmy pomiary w 1949 roku. Patricia już jest uważana, za najsilniejszy huragan w tej części Pacyfiku – powiedział Roberto Ramirez, dyrektor CONAGUA – Narodowej Agencji Meteorologicznej w Meksyku.

Patricia znajduje się obecnie 360 km na południe od portu w Manzanillo. Władze wydały w tym mieście ostrzeżenie przed huraganem. Alarm został również ogłoszony w popularnym kurorcie Puerto Vallarta. Przewiduje się, że to właśnie w pobliżu tych kurortów Patricia uderzy w ląd. Huragan dotrze do wybrzeża w piątek po południu lub wieczorem. Niewykluczone, że w momencie uderzenia cyklon będzie jeszcze silniejszy niż jest obecnie.

Deszczu spadnie nawet 500 l/mkw.

Synoptycy przewidują, że Patrici towarzyszyć będzie wysoka fala sztormowa. Może ona zalać przybrzeżne tereny. Fale mogą osiągać wysokość dochodzącą do 12 metrów. Poza tym, spadnie do 300 l/mkw., a miejscami nawet do 500 l/mkw. deszczu. Najbardziej intensywny opad prognozowany jest w stanach Jalisco, Colima, Michoacan i w Guerrero. Deszcz może spowodować powodzie błyskawiczne oraz lawiny błotne.

Władze Meksyku rozpoczęły przygotowywanie schronów. Apelują do mieszkańców stanów Colima, Jalisco i Michoacan, by przygotowali się na ulewny deszcz i bardzo silny wiatr.

Polecane:

Antarktyda - Naukowcy znaleźli 12 nowych wulkanów pod oceanem, wysokie na 3 km, kratery o średnicach...
Austria - Silne wstrząsy w Alpach, 70 km od Salzburga, popękały ściany, spadały kominy, magnituda 3....
Prawdopodobnie zielony kolor nieba podczas burzy zwiastuje nadejście tornada
Francja - Nakazano natychmiastową modernizację zabezpieczeń najstarszej francuskiej elektrowni atomo...
Polska - Półtora miliona osób cierpi na depresję, co najmniej połowa jej nie leczy, na świecie to aż...
ESO uruchomiło instrument o nazwie SPHERE, który pozwoli obserwować planety pozasłoneczne
Pożary lasów tropikalnych przyczyniły się do trzykrotnego wzrostu poziomu ozonu na Pacyfiku co potęg...
Hiszpania - Załamanie pogody i potężna trąba wodna na Morzu Śródziemnym w okolicach Walencji
TSMC za dwa lata chce rozpocząć produkcję 5-nanometrowych układów