Krążąca wokół Saturna sonda Cassini przeprowadziła pierwsze nurkowanie w zewnętrznych pierścieniach Saturna. Przelot przez pierścień miał miejsce 4 grudnia i został on zrealizowany w ramach rozpoczętej 30 listopada przedostatniej fazy misji Cassini. Sonda przeleciała przez pierścień w odległości około 91 000 kilometrów od górnej części chmur pokrywających planetę. W tym miejscu znajduje się słabo widoczny pierścień utworzony przez księżyce Janus i Epimeteusz. Jest oddalony o zaledwie 11 000 kilometrów od centrum pierścienia F.

cassini-i-saturn

Na godzinę przed przejściem przez pierścień Cassini odpalił na sześć sekund swój główny silnik. Pół godziny później sonda zamknęła wloty silnika, by ochronić go przed pyłem. Kilka godzin po przejściu przez płaszczyznę pierścienia Cassini rozpoczął badanie go za pomocą fal radiowych. Planowaliśmy to przez całe lata, ale w końcu tam dotarliśmy. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przeanalizowania danych z orbit przebiegających przez pierścienie– mówi Linda Spilker pracująca przy Cassini.

W obecnej, przedostatniej fazie swojej misji, Cassini wykona liczne przeloty przez pierścienie, a każda z takich mniejszych misji potrwa tydzień. Kolejny przelot nastąpi już 11 grudnia, a ostatni – w kwietniu. W sumie sonda 20-krotnie przetnie pierścienie Saturna.

Później rozpocznie się ostatni etap jej misji. Dnia 22 kwietnia sonda przeleci w pobliżu księżyca Tytan, co skieruje ją w stronę szerokiej na 2400 kilometrów przerwy pomiędzy Saturnem a jego najbardziej wewnętrznym pierścieniem. Cztery dni później Cassini przeleci pomiędzy nimi. Będzie to pierwszy z 22 planowanych przelotów. W końcu 15 września Cassini zostanie skierowana w stronę planety, wejdzie w jej atmosferę i będzie przekazywała dane tak długo, jak to tylko będzie możliwe.

Polecane:

Francja - Niebezpieczna ryba nazwana "obcinaczem jąder" pojawiła się w Sekwanie
Współczesna technologia umożliwia przelot na Marsa w 39 dni
Naukowcy odkryli gwiazdę neutronową pędzącą z prędkością 8 mln km/h, która ciągnie za sobą strumień ...
Egipt - Budowniczowie piramid mogli przemieszczać ciężkie bloki skalne przez pustynię, wylewając wod...
Tonga - Silna erupcja podwodnego wulkanu Tonga-Hunga Ha'apai, słup dymu i popiołu poleciał na 4.5 km...
Eustis, USA - W Kalifornii spad mały helikopter, dwie osoby ciężko ranne
Dwa silne wstrząsy sejsmiczne, jeden w Japonii, drugi w Indonezji, magnitudy 6.1 i 6.5 w skali Richt...
Wyciekła baza danych 2.2 mln osób podejrzewanych o powiązania z terroryzmem, zorganizowaną przestępc...
Tajpej, Tajwan - Wypadek autokaru wycieczkowego, zginęły co najmniej 32 osoby