Wielki Zderzacz Hadronów, najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych, będzie działał z jeszcze większą mocą. Naukowcy chcą w ten sposób przyspieszyć rozwiązanie zagadki bozonu Higgsa i potwierdzić swoje hipotezy jeszcze w 2012 roku.

Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, od lat próbują dowieść istnienia bozonu Higgsa, tzw. “boskiej cząstki”, odpowiedzialnej za to, że materia w ogóle posiada masę.

 

By zakończyć pracę i ogłosić światu swoją dotychczasową hipotezę, fizycy postanowili w poniedziałek, 13 lutego, zwiększyć moc Wielkiego Zderzacza Hadronów, najpotężniejszego akceleratora cząstek elementarnych, na który przeprowadzane są eksperymenty poszukiwawcze bozonu.

Naukowcy chcą zdążyć przed końcem roku, bo wtedy gigantyczna maszyna będzie przechodzić renowację i tym samym zostanie wyłączona z użytku.

Budulec Wszechświata

Istnienie “boskiej cząstki” jako pierwszy postulował brytyjski fizyk Peter Higgs w 1964 roku. Niestety nigdy nieudowodniono jej istnienia w praktyce.

Zgodnie z teorią, bozon Higgsa był siłą sprawczą, z której wykształciły się gwiazdy, planety i życie, poprzez przekazanie masy do najbardziej elementarnych cząstek.

Z 3,5 do 4 TeV

W Wielkim Zderzaczu Hadronów dwie wiązki energii puszczane są z przeciwnych kierunków, wokół 27-kilometrowej rury. Ich zderzenie ma odzwierciedlić to, co stało się w ułamku sekundy, podczas Wielkiego Wybuchu, który zapoczątkował istnienie świata, około 13,7 miliardów lat temu.Przez zwiększenie energii każdej wiązki z 3.5 elektronowoltów(TeV) do 4, naukowcy uzyskają trzy razy więcej danych z dziesiątków milionów kolizji, wykonywanych codziennie w WZH. Zwiększa to szansę na odnalezienie “boskiej cząstki”.

Fizycy uważają, że bez bozonu Higgsa i powiązanego z nim “pola cząstek Higgsa”, ze “śmieci” powstałych z Wielkiego Wybuchu, nie mogłyby się wykształcić żadne galaktyki, gwiazdy i planety.

Źródło: sciencedaily.com, i4u.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Polecane:

UK - Ogromne kule ognia nad Szkocją i północną Anglią [Video]
Księżyc Saturna - Lodowe gejzery skąpały sondę Cassini podczas bliskiego przelotu nad południowym bi...
YouTube istnieje już 7 lat, dziennie wyświetlanych jest 4 mld filmów, miesięcznie 800 mln odwiedzin
Włochy - Temperatury na Sycylii osiągnęły 30 st.C. w połowie października
Według ostatnich badań, fazy Księżyca mają wpływ na nasze zdrowie
Gen kodujący transporter serotoniny ma ścisły związek z tym, jak mocno odczuwamy negatywne i pozytyw...
Kometa C/2014 S3 (PANSTARRS), z okresu formowania się Ziemi, po miliardach lat powróciła z krańców U...
USA - Pokazano największy samolot świata, w przyszłości będzie służył do wystrzeliwania satelitów na...
Londyn, UK - Dwaj nastolatkowie zostali oblani kwasem w dzielnicy Bethnal Green