Nad elektrownią atomową w pobliżu Chicago pojawiły się kłęby pary. Na miejscu zjawiła się straż pożarna. Pomimo tego, że wszystko wyglądało groźnie, w elektrowni atomowej Byron miało dojść jedynie do mało znaczącego incydentu. Nie działa jeden reaktor, a do atmosfery wydostało się trochę radioaktywnego trytu.

Mieszkańcy relacjonują, iż słyszeli dziwny hałas, a potem widzieli kłęby pary, które unosiły się nad jednym z kominów chłodniczych. Jeden z reaktorów elektrowni został wyłączony z powodu przerwania dostaw prądu z zewnątrz. Na razie instalacja działa na zasilaniu awaryjnym.

Nikomu nic nie grozi

Jak powiedział Paul Dempsey, rzecznik firmy Exelon, do której należy elektrownia leżąca 150 kilometrów od Chicago, dotychczas nie udało się ustalić z jakiego powodu doszło do incydentu, ale drugi reaktor wciąż działa bez zakłóceń.

Do atmosfery dostały się niewielkie ilości radioaktywnego trytu. Jednak amerykańska komisja zajmująca się energią atomową twierdzi, że nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi i nadała całemu wydarzeniu najniższy stopień w czterostopniowej skali ostrzegawczej. Dopiero stopień czwarty to realne zagrożenie skażeniem radioaktywnym dla większego regionu.

Elektrownię Byron oddano do użytku w 1985 r. i jest to jedno z głównych źródeł dostarczania energii dla liczącej ponad osiem milionów mieszkańców metropolii.

 

Źródło: ENEX, tvn24.pl

Polecane:

Ukraina - Zatrzymano cały blok 1GW w elektrowni atomowej, ponieważ złodzieje ukradli kawałek metalow...
Arktyka - Nowe próbki z odwiertu w jeziorze, 400 tys. lat temu mogło nie być tam lodu
Księżyc - Chiński łazik księżycowy niespodziewanie zaczął działać, wczoraj ogłoszono fiasko misji
Najdokładniejszy satelita pogodowy jest już na orbicie, GPM będzie mierzył opady również nad Polską
Polska - Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ruszyły obchody Światowego Tygodnia Mózgu 2014
Dania - W dwa dni lokalnie spadło 148 l/mkw deszczu
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea jest już 700 metrów od zabudowań w miasteczku Pahoa, po drodze ...
Indonezja - Gwałtowna erupcja wulkanu Rinjani na wyspie Lombok, poszukiwanych jest kilkuset turystów
Przez usterki głównego silnika sonda Juno nie zmieni już orbity