NASA informuje o odkryciu żywych mikroorganizmów, które od 60 000 lat pozostają uwięzione w krysztale znalezionym w kopalni w Meksyku.

Penelope Boston z Instytutu Astrobiologii NASA stwierdziła, że mikroorganizmy te prawdopodobnie przystosowały się do diety składającej się z siarczynów, manganu oraz tlenku miedzi. Mają one istotne znaczenie dla rozumienia ewolucji mikroorganizmów na naszej planecie – powiedziała pani Boston podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Postępu w Nauce.

Mikroorganizmy znaleziono w kopalni ołowiu, cynku i srebra w meksykańskim stanie Chihuahua. Kopalnia ta jest znana z występowania olbrzymich kryształów. Niektóre z nich mają długość 15 metrów. W kryształach z kopalni Naica znaleziono około 100 rodzajów mikroorganizmów – w większości bakterii – które pozostają w nich uwięzione od 10 do 60 tysięcy lat. Większość z tych mikroorganizmów nie jest znana nauce.

Odkrycie mikroorganizmów, które potrafią przetrwać tak długo w tak niekorzystnych warunkach daje nadzieję, na znalezienie życia pozaziemskiego. Z drugiej jednak strony pokazuje, że pozaziemskie mikroorganizmy mogą np. przetrwać podróż na zewnątrz pojazdu kosmicznego, a to oznacza, iż mogą zostać przypadkowo zawleczone na Ziemię. Podróż może też odbyć się w drugą stronę, co rodzi niebezpieczeństwo, że zanieczyścimy inne planety ziemskimi mikroorganizmami. NASA sterylizuje swoje pojazdy i ich wyposażenie przed wystrzeleniem, jednak zawsze istnieje ryzyko, że wyjątkowo odporne organizmy przetrwają tę operację. Jak możemy być pewni, że życie, które ewentualnie odkryjemy w kosmosie, nie będzie życiem zawleczonym tam przez nas samych? – zastanawia się Boston.

Polecane:

USA: Kolejny atak zimy na Środkowym Zachodzie
NASA - W kierunku Słońca lecą dwie duże komety, między 15/16 grudnia spalą się wpadając w naszą gwia...
Chiny - Rzeka Jangcy przenosi znacznie więcej osadu niż wcześniej, prawdopodobnie winna jest ogromna...
Tajwan - Przez silny tajfun Soulik 500 tysięcy osób pozbawionych zostało energii elektrycznej, jedna...
Australia - Fala upałów na południowym wschodzie kraju, w nocy do 36 st.C.
Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie...
Kansas, USA - Potężne tornado z pojedynczej chmury [Video]
Wenezuela - Z powodu katastrofalnego kryzysu ekonomicznego władze Kolumbii otworzyły granicę, 35 tys...
Klauny zaczynają straszyć ludzi w kolejnych państwach, biegają z nożami za dziećmi