Pustynia Atacama – najsuchsze miejsce na Ziemi – padła ofiarą srogiej zimy. Ekstremalnie zimny front atmosferyczny przyniósł ze sobą śnieg, który pokrył najbardziej jałowe połacie globu.


Takiego śniegu w tym rejonie nie widziano od 20 lat. Niektóre tereny pustyni pokrywa nawet 80-centymetrowa warstwa śniegu. Lokalne władze zostały zmuszone do zamknięcia części dróg, co utrudnia przemieszczanie się pojazdów w Chile.

Temperatura w Santiago spadła do -8,5 st. C. Pozostałe kraje Ameryki Łacińskiej, takie jak Urugwaj czy Argentyna, również znajdują się pod wpływem chłodnego frontu. W zeszłym tygodniu średnia temperatura w tych szerokościach geograficznych wynosiła 5-10 st. C poniżej normy z ostatnich lat.

Pustynia absolutna
Obszar pustyni Atacama położony jest w strefie klimatów zwrotnikowych skrajnie suchych.

Decydujący wpływ na klimat ma zimny Prąd Peruwiański, zwany inaczej prądem Humboldta. Płynie on z południa na północ, w kierunku równika. Powoduje z jednej strony ochłodzenie klimatu, a z drugiej jego wysuszenie.

W wielu rejonach pustyni Atacama roczna suma opadów nie przekracza 10 litrów na metr kwadratowy. Skrajnym przypadkiem jest miasto Arica, w którym opady roczne nie sięgają nawet litra.

Ziemia, która nie zaznała wody

Dodatkowym czynnikiem kształtującym tamtejszy klimet, jest położenie pustyn. Znajduje się ona w tzw. cieniu opadowym, czyli obszarze położonym po zawietrznej stronie pasma górskiego.

Środek Atacamy nazywany jest przez klimatologów pustynią absolutną. Oznacza to, że istnieją tam jałowe połacie ziemi, na których nigdy nie odnotowano deszczu. Średnia temperatura w lecie wynosi 20-26 st. C, a w zimie od 14 st. C na północy do 10 st. C na południu.

 

Źródło: tvnmeteo.pl

 

 

Polecane:

Anomalia pogodowe w Meksyku, zamarzają zwierzęta
Australia - Miesięczne opady deszczu w jeden dzień, po 14 latach pierwszy raz otworzą zaporę
NASA - Kosmiczny Teleskop Spitzera "zaglądnął" na odległość 13 miliardów lat świetlnych
Cyklony tropikalne, czyli potężne, głębokie niże przesuwają się od równika w kierunku biegunów
Północny Atlantyk - Zbliża się kolejny sezon huraganów, podobno ma być najsłabszy od dziesięcioleci
Microsoft będzie tworzył podwodne centra danych w celu tańszego i efektywniejszego chłodzenia serwer...
Dell w marcu 2017 roku wprowadzi do sprzedaży pierwszy monitor 8K o przekątnej 32 cale, rozdzielczoś...
Chotyniec, Polska - Odkryto najdalej wysuniętą na zachód osadę kultury scytyjskiej
Tajwan - Na drogę przed jadącym samochodem spadł duży głaz [Video]