Chiny chcą stać się supermocarstwem kosmicznym. W tym celu planują zbadanie niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Dotychczas jeszcze żadna maszyna nie wylądowała na zacienionej części Srebrnego Globu.

Chińczycy planują zbadać ciemną stronę Księżyca Foto: YT

Chińczycy planują zbadać ciemną stronę Księżyca FotoYT

Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca – poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.

 

Ciekawi specjalistów

Niewidoczna półkula Księżyca od dawna intryguje naukowców. W odróżnieniu od widocznej z Ziemi, jest bardzo mało znana. Była już zdalnie badana i fotografowana przez kilka wysłanych z Ziemi pojazdów kosmicznych, ale żaden z nich nie podjął próby lądowania. Tymczasem właśnie na tej półkuli znajduje się kilka niezwykle intrygujących naukowców formacji.

 

Zbadać budowę geologiczną

Niecałe dwa lata temu na widocznej z Ziemi półkuli Księżyca wylądował chiński próbnik Chang’e-3, z niewielkim pojazdem nazwanym Jaspisowy Królik.

Według Liu Jizhonga, szefa rządowego ośrodka badań kosmicznych, pojazd Chang’e-4, który ma podjąć próbę lądowania w 2018 roku, jest nieco większy od poprzednika i może przenosić większy ładunek. Jego zadaniem będzie zbadanie budowy geologicznej niewidocznej półkuli Srebrnego Globu.

 

Chiny – supermocarstwem kosmicznym

Rozwój chińskiego programu kosmicznego jest traktowany priorytetowo przez chińskich przywódców. Prezydent Xi Jinping nie ukrywa, że dąży do uzyskania przez Chiny statusu supermocarstwa kosmicznego.

Pekin zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy, ale Departament Obrony USA wskazuje, iż Chiny mogą wykorzystać swój potencjał w przypadku kryzysu.

Według Xinhua, Chiny zaprosiły w ubiegłym roku inne kraje do udziału w planowanej misji księżycowej. Nie wiadomo jednak, czy zaproszenie wywołało jakiś odzew.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

Polecane:

Kolumbia - Patrol wojskowy zdziesiątkowany przez piorun, 4 osoby zginęły, 9 rannych
Ekwador - Wulkan Tungurahua wyrzuca materiały piroklastyczne na 2 km
Korea Północna - Wystrzelili rakietę dalekiego zasięgu Unha-3 i po chwili spadła do Morza Żółtego
USA - Naukowcy z Kalifornii stworzyli sztuczne płytki krwi
Arktyka - Topniejący lód odsłania surowce, wkrótce mogą zacząć się spory terytorialne
Afganistan - Lawina błotna zniszczyła całą wioskę, ilość ofiar wzrosła do 2100 osób
Korea Północna - Rosja zmodernizuje sieci kolejowe w zamian za dostęp do bogatych zasobów naturalnyc...
Za pomocą drukarki 3D wydrukowano miniaturowe serce i wątrobę, w przyszłości ma to doprowadzić do za...
Amerykański niszczyciel USS Fitzgerald zderzył się z japońskim statkiem handlowym, zginęło 7 marynar...