Chiny chcą stać się supermocarstwem kosmicznym. W tym celu planują zbadanie niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Dotychczas jeszcze żadna maszyna nie wylądowała na zacienionej części Srebrnego Globu.

Chińczycy planują zbadać ciemną stronę Księżyca Foto: YT

Chińczycy planują zbadać ciemną stronę Księżyca FotoYT

Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca – poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.

 

Ciekawi specjalistów

Niewidoczna półkula Księżyca od dawna intryguje naukowców. W odróżnieniu od widocznej z Ziemi, jest bardzo mało znana. Była już zdalnie badana i fotografowana przez kilka wysłanych z Ziemi pojazdów kosmicznych, ale żaden z nich nie podjął próby lądowania. Tymczasem właśnie na tej półkuli znajduje się kilka niezwykle intrygujących naukowców formacji.

 

Zbadać budowę geologiczną

Niecałe dwa lata temu na widocznej z Ziemi półkuli Księżyca wylądował chiński próbnik Chang’e-3, z niewielkim pojazdem nazwanym Jaspisowy Królik.

Według Liu Jizhonga, szefa rządowego ośrodka badań kosmicznych, pojazd Chang’e-4, który ma podjąć próbę lądowania w 2018 roku, jest nieco większy od poprzednika i może przenosić większy ładunek. Jego zadaniem będzie zbadanie budowy geologicznej niewidocznej półkuli Srebrnego Globu.

 

Chiny – supermocarstwem kosmicznym

Rozwój chińskiego programu kosmicznego jest traktowany priorytetowo przez chińskich przywódców. Prezydent Xi Jinping nie ukrywa, że dąży do uzyskania przez Chiny statusu supermocarstwa kosmicznego.

Pekin zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy, ale Departament Obrony USA wskazuje, iż Chiny mogą wykorzystać swój potencjał w przypadku kryzysu.

Według Xinhua, Chiny zaprosiły w ubiegłym roku inne kraje do udziału w planowanej misji księżycowej. Nie wiadomo jednak, czy zaproszenie wywołało jakiś odzew.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

Polecane:

Erupcja wulkanu Kizimen na Kamczatce [Video]
Piekielna temperatura w Indiach, słupek rtęci pokazuje 46.6 stopnia Celsjusza
Japonia - Kolejne silne trzęsienie ziemi 30 km od miast Samani i Urakawa, magnituda 6.2
Japonia - Najwyższa góra Fudżi prawdopodobnie leży na liczącym sobie aż 30 km aktywnym uskoku
Meksyk - Wulkan Popocatepetl spowodował spore problemy w komunikacji lotniczej
USA - Google zajął się projektem Calico, który ma na celu znalezienie sposobu na wydłużenie naszego ...
Rosja - Plus 3.5 st.C to nowy rekord temperatury w Moskwie na 25 grudnia, poprzedni z 1910 roku wyno...
Brazylia - Południe kraju nawiedziły ogromne powodzie, na północy ogromna susza, w dorzeczu Amazonki...
W Rosji znajduje się platforma sieciowa, w której od 7 dolarów można wykupić dostęp do danych z pona...