Trzy osoby zginęły, a 79 zostało rannych na skutek wybuchu bomby przed dworcem kolejowym w stolicy Sinkiangu – Urumczi. Zaledwie kilka dni temu prezydent Chin Xi Jinping podczas wizyty w tym niespokojnym regionie zapowiedział zaostrzenie walki z terroryzmem.

Chiny - Wybuch bomby przed dworcem kolejowym

Jak podała państwowa agencja Xinhua, cztery osoby są ciężko ranne.

Rzecznik rządu Luo Fuyong poinformował, że władze wciąż badają przyczynę zajścia i czekają na ostateczne dane o bilansie ofiar.

Do wybuchu doszło ok. godz. 19 (13 czasu polskiego) w stolicy Sinkiangu (Xinjiangu) Urumczi, w południowej części regionu.

Xinhua podała, że źródło eksplozji znajdowało się blisko porzuconego bagażu, zostawionego między wyjściem z dworca a pobliskim przystankiem autobusowym.

Państwowa telewizja CCTV podała, że napastnicy z nożami zaatakowali ludzi na stacji i w tym samym czasie zdetonowali materiały wybuchowe. Zajście nazwano “aktem terroru”.

Z miejsca zdarzenia ewakuowano ludzi, w okolicy wstrzymano ruch kolejowy. Wszystkie wyjścia z dworca, największego w Sinkiangu, otoczono policyjnym kordonem.

“Natychmiastowe działania”

Prezydent Xi w reakcji na środowy atak domagał się “stanowczych działań wobec terrorystów”. – Walka z przemocą i terroryzmem nie pozwala na choćby chwilę wytchnienia. Należy podjąć stanowcze działania, aby zdecydowanie powstrzymać nabierających siły terrorystów – powiedział, cytowany przez Xinhuę.

Z doniesień chińskich mediów nie wynika, czy prezydent Xi Jinping przebywał jeszcze w Sinkiangu, gdy miała miejsce eksplozja.

W środę zakończyła się jego czterodniowa wizyta w tym regionie, podczas której Xi zapowiedział zaostrzenie walki z terroryzmem. Była to jego pierwsza podróż do regionu w roli szefa państwa.

– Tymczasem środowy incydent wykazał lukę w forsowanej przez Pekin polityce bezpieczeństwa i może być odbierany jako kompromitacja dla władz – komentuje agencja Reutera.

Krwawy konflikt

W Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów pomiędzy stanowiącymi większość w tym regionie Ujgurami, czyli wyznającą islam mniejszością etniczną, a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han.

Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm. Tylko w ubiegłym roku w regionie na skutek konfliktu zginęło ponad 100 osób.

W marcu ub. roku grupa napastników uzbrojonych w noże wtargnęła na główną stację kolejową w Kunmingu, na południu kraju, i zaczęła atakować przypadkowych ludzi. W ciągu kilkunastu minut sprawcy zabili 29 osób i ranili 143. Pekin oskarżył o ten atak separatystów z Sinkiangu.

Sąsiadujący m.in. z Pakistanem, Afganistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem Sinkiang ma znaczenie strategiczne, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Polecane:

Korea Północna - Satelita Phenianu koziołkuje, umieścili ją na niestabilnej orbicie i prawdopodobnie...
USA - Ogromna eksplozja w fabryce nawozów sztucznych w West w Teksasie, siła wybuchu porównywalna z ...
Japonia - Naukowcy znaleźli znacznie lepszą metodę na przemianę dorosłych komórek do stanu pluripote...
Chiny - Silne trzęsienie ziemi na północnym zachodzie kraju, magnituda 6.9
Rosja - Na wystawie w Moskwie pokazano młodego mamuta włochatego sprzed 39 tysięcy lat, który zachow...
Opracowano nową metodę rozpoznawania autyzmu opartą o analizę procesów biologicznych, skuteczność si...
Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg, dawniej był ucieleśnieniem groźnego mityczne...
Bagdad, Irak - W trzech zamachach bombowych zginęło co najmniej 88 osób
Teleskop Keplera namierzył w gwiazdozbiorze Łabędzia 219 planet pozasłonecznych, w tym 10 podobnych ...