Setki turystów udało się do miasta Haining we wschodnich Chinach, by zaobserwować prawdziwy cud natury. We wtorek na rzece Qiantang można było zobaczyć niezwykłą falę pływową, która przypomina tsunami. Wysokie nawet na 10 metrów ściany wody przyciągają co roku spragnionych atrakcji turystów w ten region świata.

Chiny - Rzeka Qiantang

Na największej rzece wschodniochińskiej prowincji Zheijang –Qiantang fale pływowe wypiętrzają się nawet na wysokość 10 m i płyną pod prąd nurtu rzeki. Najprawdopodobniej powodem ich powstania jest oddziaływanie naszego satelity. Zjawisko możemy zaobserwować co roku 18 dnia 8 miesiąca księżycowego.

Najlepszy punkt widokowy – Haining

Jak co roku, rzesze turystów przybyły do miasta Haining we wschodnich Chinach, by zaobserwować ten cud natury.To właśnie tam tworzą się największe na świecie (zjawisko można zaobserwować m.in. na Amazonce i na Gangesie), dochodzące do 10 m fale pływowe.

Na tegorocznych przekazach widać, jak fale pływowe krzyżują się ze sobą i wyrzucają wodę na wysokość kilku metrów nad zaporę rzeki.

– To było niesamowite. To już trzeci raz jak obserwuję fale pływowe, ale nie widziałem nigdy ich tak długo – relacjonował jeden z turystów.

 

Sprzyjające warunki

Różne rodzaje tych fal widuje się na Qiantang Jiang: jedne powstają, gdy dwie fale, nadchodzące z innych kierunków, uderzają w wał rzeczny, a potem razem płyną do przodu. Inne tworzą się, gdy fale uderzające w brzeg rzeki zawracają, a płynąc “do tyłu” zachowują nawet po kilka metrów wysokości.

Fenomen bierze się z faktu, iż przednia krawędź nadchodzącego przypływu tworzy falę, która przemieszcza się rzeką w kierunku przeciwnym do jej prądu. By taka rzadko spotykana fala powstała, przypływ, zanim trafi do rzeki, musi przejść przez specyficzny “lejek” – np. z szerokiej zatoki do wąskiej rzeki. Tak właśnie dzieje się w przypadku fal pływowych w Qiantang. Sprzyja temu fakt, że koryto rzeki jest zdecydowanie szersze niż ujście do morza. Wyglądem przypomina ono butelkę zwróconą szyjką ku otwartym wodom.

 

Znane poetom

Zjawisko fal pływowych na Qiantang znane jest już od tysięcy lat. Przed wiekami pisali o nim chińscy poeci.

 

Polecane:

Rekord najniższej temperatury w Polsce w maju został pobity, -7.2 i -11.0 stopni w Toruniu
Rekordowo ciepłe święta na biegunie południowym, tylko minus 12.3 stopnia Celsjusza
USA - Pojawiła się zorza polarna nad Minnesotą i Illinois, czyli aż na 40 stopniu szerokości geograf...
Mars - W niedzielę bardzo blisko Czerwonej Planety przeleci kometa Siding Spring, odległość wyniesie...
Chińczycy zwiększają swoją aktywność na Antarktydzie i nikt nie wie co oni tam dokładnie robią
"Człowiek drzewo" został wyleczony, miał 16 operacji chirurgicznych
Chennai, Indie - Z głowy kobiety usunięto żywego karalucha [Video]
Japonia - Powstała największa pływająca elektrownia słoneczna, moc 13.7 MW, wydajność roczna na pozi...
Trwa burza jonosferyczna, objawami będą szumy uszne, bóle głowy, bóle stawów i problemy ze snem