Mocne trzęsienie ziemi wstrząsnęło południowo-zachodnią częścią Chin w niedzielę po południu, zabijając 398 ludzi i raniąc około 1800 osób na terenie górzystej prowincji Junnan. Epicentrum zajdowało się pod jednym z miast, gdzie wstrząsy doprowadziły do zawalenia się kilku budynków. Władze zdecydowały się na wysłanie tysięcy namiotów, łóżek i kompletów pościeli do zniszczonej przez żywioł dzielnicy miasta.

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Chinach 2

Zgodnie z ustaleniami amerykańskich ekspertów z USGS (United States Geological Survey)  trzęsienie miało siłę 6.3 w skali Richtera. Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Chinach

Zadrżały trzy prowincje

Chińska agencja prasowa Xinhua sprecyzowała, że epicentrum znajdowało się na głębokości około 12 km podmiastem Longtoushan (powiat Ludian w prowincji Junnan), około 23 km na południowy zachód od miasta Zhaotong.

Setki ofiar, tysiące rannych

W Longtoushan, będącym miejscem zamieszkania ponad 265 tys. ludzi, w wyniku drżeń płyt tektonicznych uszkodzone zostały dziesiątki budynków. Według aktualnych doniesień zginęło 398 osób, a 1800 innych zostało rannych.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na doniesienia Associated Press, podawała po południu, że w gęsto zaludnionym powiecie Ludian zaginęło około 180 osób, conajmniej 120 ludzi zginęło, zaś 12 tys. domów zostałozniszczonych. W powiecie Qiaojia śmierć poniosło 30 osób, a ponad 100 zostało rannych.

 

„Jak po bombardowaniu”

Mieszkanka Longtoushan powiedziała agencji Xinhua, że ulice po trzęsieniu ziemi wyglądały „jak po bombardowaniu”.Dom, w którym mieszkała oraz sąsiedni budynek, zawaliły się. Wstrząsy były również odczuwalne w dwóch sąsiadujących z Junnan prowincjach – Kuejczou i Syczuan.

Lokalne media podają, że trzęsienie uszkodziło wiele budynków i doprowadziło do zawalenia się kilku z nich, w tym jednej ze szkół na terenie Junnan. Cegły i fragmenty budynków uszkodziły auta, zaparkowane w ich pobliżu. W wyniku katastrofy do niektórych dzielnice są odcięte od dostaw prądu.

 

Wojsko i psy na pomoc

Ekipy ratunkowe wciąż próbują dotrzeć do bardziej odległych miejsc mając nadzieję na odnalezienie żywych ludzi. Na miejsce kataklizmu wysłano ponad 2500 żołnierzy, 392 ratowników i 12 psów tropiących.

 

Mobilizacja Czerwonego Krzyża

Pomoc dla poszkodowanych zbiera chiński Czerwony Krzyż, który wysłał do poszkodowanych 2 tys. kompletów pościeli, 2 tys. płaszczy i 200 namiotów. Zbiórki są prowadzone również przez oddziały Czerwonego Krzyża w Hongkongu i Makau.

Jego oddział w Junnan zgromadził dotychczas 500 kompletów pościeli, 500 koców i 100 namiotów, wspierany przez władze które wysłały 2 tys. namiotów, 3 tys. składanych łóżek, 3 tys. kompletów pościeli i tyleż samo płaszczy do zniszczonej części miasta.

 

Polecane:

Niemcy - Gwałtowne burze, pozrywane dachy, 50 tysięcy ludzi bez prądu
Kolumbia - Władze kraju przygotowują się na dużą erupcję wulkanu Nevado del Ruiz [Video]
Wielka Brytania - Znacznie się podniósł poziom wód gruntowych, zagrożone zalaniem jest 1.6 miliona p...
Oberwanie chmury we Włoszech, zalana część Toskanii, ogromne opady z porywistym wiatrem w Hiszpanii
Stan Nowy Jork, USA - Przez efekt jezior spadło nawet 60 cm białego puchu
Rosjanie planują dotrzeć na Marsa w ciągu półtora miesiąca dzięki energii jądrowej
Coomera, Australia - W największym parku rozrywki zginęły 4 osoby, zawiodły taśmy transmisyjne w kol...
Chiny - Rozpoczęto pierwszy w historii eksperyment z metodą edycji genów CRISPR–Cas9, podano pacjent...
Belgia - Dwa reaktory atomowe zostaną sprawdzone pod względem bezpieczeństwa, pęknięcia osłon reakto...