Mocne trzęsienie ziemi wstrząsnęło południowo-zachodnią częścią Chin w niedzielę po południu, zabijając 398 ludzi i raniąc około 1800 osób na terenie górzystej prowincji Junnan. Epicentrum zajdowało się pod jednym z miast, gdzie wstrząsy doprowadziły do zawalenia się kilku budynków. Władze zdecydowały się na wysłanie tysięcy namiotów, łóżek i kompletów pościeli do zniszczonej przez żywioł dzielnicy miasta.

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Chinach 2

Zgodnie z ustaleniami amerykańskich ekspertów z USGS (United States Geological Survey)  trzęsienie miało siłę 6.3 w skali Richtera. Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Chinach

Zadrżały trzy prowincje

Chińska agencja prasowa Xinhua sprecyzowała, że epicentrum znajdowało się na głębokości około 12 km podmiastem Longtoushan (powiat Ludian w prowincji Junnan), około 23 km na południowy zachód od miasta Zhaotong.

Setki ofiar, tysiące rannych

W Longtoushan, będącym miejscem zamieszkania ponad 265 tys. ludzi, w wyniku drżeń płyt tektonicznych uszkodzone zostały dziesiątki budynków. Według aktualnych doniesień zginęło 398 osób, a 1800 innych zostało rannych.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na doniesienia Associated Press, podawała po południu, że w gęsto zaludnionym powiecie Ludian zaginęło około 180 osób, conajmniej 120 ludzi zginęło, zaś 12 tys. domów zostałozniszczonych. W powiecie Qiaojia śmierć poniosło 30 osób, a ponad 100 zostało rannych.

 

„Jak po bombardowaniu”

Mieszkanka Longtoushan powiedziała agencji Xinhua, że ulice po trzęsieniu ziemi wyglądały „jak po bombardowaniu”.Dom, w którym mieszkała oraz sąsiedni budynek, zawaliły się. Wstrząsy były również odczuwalne w dwóch sąsiadujących z Junnan prowincjach – Kuejczou i Syczuan.

Lokalne media podają, że trzęsienie uszkodziło wiele budynków i doprowadziło do zawalenia się kilku z nich, w tym jednej ze szkół na terenie Junnan. Cegły i fragmenty budynków uszkodziły auta, zaparkowane w ich pobliżu. W wyniku katastrofy do niektórych dzielnice są odcięte od dostaw prądu.

 

Wojsko i psy na pomoc

Ekipy ratunkowe wciąż próbują dotrzeć do bardziej odległych miejsc mając nadzieję na odnalezienie żywych ludzi. Na miejsce kataklizmu wysłano ponad 2500 żołnierzy, 392 ratowników i 12 psów tropiących.

 

Mobilizacja Czerwonego Krzyża

Pomoc dla poszkodowanych zbiera chiński Czerwony Krzyż, który wysłał do poszkodowanych 2 tys. kompletów pościeli, 2 tys. płaszczy i 200 namiotów. Zbiórki są prowadzone również przez oddziały Czerwonego Krzyża w Hongkongu i Makau.

Jego oddział w Junnan zgromadził dotychczas 500 kompletów pościeli, 500 koców i 100 namiotów, wspierany przez władze które wysłały 2 tys. namiotów, 3 tys. składanych łóżek, 3 tys. kompletów pościeli i tyleż samo płaszczy do zniszczonej części miasta.

 

Polecane:

NASA oficjalnie potwierdza, na Marsie jest woda
USA - One World Trade Center najwyższym budynkiem na półkuli północnej, z iglicą wysokość wynosi 541...
Antarktyda - Amerykański lodołamacz Polar Star popłynął na pomoc rosyjskiemu i chińskiemu lodołamacz...
WHO - Coraz słabiej będą działać antybiotyki, rośnie odporność bakterii na tego typu leki
Na Charonie, księżycu Plutona pod skorupą lodu może znajdować się ogromny ocean
Czym mniej glutenu, tym większe ryzyko cukrzycy, badania przeprowadzono na 200 tysiącach osób
Pomogli komórkom usunąć stare mitochondria, a dzięki temu opóźnili efekty starzenia
Syberia, Rosja - W Deljankir termometry zarejestrowały -69 stopni Celsjusza, rekordowy mróz na nasze...
Chemikalia i ściskanie w wysokiej temperaturze powodują, że drewno może być bardziej wytrzymałe od s...