Chiny ostrzegają USA i Japonię, że gotowe są do ewentualnej militarnej reakcji na sprawę naruszenia przez te kraje nowej strefy identyfikacji obrony powietrznej. Przestrzegły też wiceprezydenta Stanów Zjednoczoncyh Joe Bidena, który przylatuje w środę do Pekinu, przed wygłaszaniem „niepotrzebnych uwag” na temat spornych wysp Senkaku.

Rzecznik podkreślił, że ewentualna militarna reakcja będzie zależeć od tego, czy strefę naruszył samolot cywilny czy też wojskowy i jaka jest skala zagrożenia. Ostro skrytykował sprzeciw Japonii wobec nowej strefy jako „nieodpowiedzialny”. Wezwał także USA, by nie wysyłały „fałszywych sygnałów”, wspierając w tej kwestii władze w Tokio.

Waszyngton i Tokio odrzucają utworzenie przez Pekin Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego, gdzie leży sporny archipelag Senkaku (chiń. Diaoyu).

Japonia górą

Archipelag ten znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny. Spór wszedł w nową fazę 23 listopada, gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad archipelagiem. Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego obejmuje większość tego morza wraz z akwenem wokół spornego archipelagu. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Morze Południowochińskie jest ważnym szlakiem handlowym, przez który przepływają rocznie warte 5 bilionów dolarów towary. Morze jest też bogate w złoża ropy, minerałów i obfite łowiska ryb. Pekin coraz bardziej asertywnie domaga się kontroli nad spornymi wodami.

Biden: USA zaniepokojone

Wiceprezydent Joe Biden oświadczył we wtorek Tokio, że USA są bardzo zaniepokojone podejmowanymi przez Chiny próbami jednostronnej zmiany status quo w rejonie Morza Wschodniochińskiego.

Ogłoszenie przez Chiny tej strefy zaostrzyło napięcia regionalne i zwiększyło groźbę wypadków powietrznych – powiedział Biden po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe.

Biden zapowiedział, że te niepokojące USA kwestie podniesie na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie. Zapewnił, że Ameryce zależy na osłabieniu napięcia w regionie i że koordynuje ona ściśle działania z Japonią, Koreą Południową i innymi sojusznikami. Biden odbywa podróż po krajach Dalekiego Wschodu. Z Japonii pojedzie do Chin, a następnie do Korei Południowej.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Japoński satelita Hindoe odkrył dwie dziury magnetyczne na Słońcu
Nagle pękła ziemia w Peru na odcinku 3 km i szerokości 100m
Antarktyda - Odrywa się góra lodowa o powierzchni 750 km2, 1.5x większa od powierzchni Warszawy
Japonia - Na nowo powstałej wyspie Niijima dziennie wypływa 200 tys.m3 lawy, wyspa może się zapaść i...
USA - Nad wschodnie wybrzeże nadciągnie nowe zjawisko pogodowe, nazwane zostało cyklonem podzwrotnik...
Zrobiono materiał o najwyższej temperaturze topnienia 4126 stopni Celsjusza
Umiarkowane trzęsienie ziemi we wschodniej części Morza Śródziemnego może wywołać duże tsunami
Petersburg, Rosja - Brutalne morderstwo 17-letniej modelki, zabiła ją zazdrosna siostra dźgając noże...
Słońce - Między 11, a 15 marca na wprost Ziemi powstanie niewielka dziura koronalna i wywoła burzę j...