39-letni mieszkaniec Guiyang (Kuejjang) w prowincji Guizhou na południu Chin zmarł w niedzielę na skutek zarażenia wirusem H5N1 ptasiej grypy – poinformowała agencja Xinhua. Jest to drugi w ciągu miesiąca przypadek śmiertelny tej choroby u ludzi w Chinach.

Pierwszy zgon, również 39-letniego mężczyzny, zarejestrowano na przełomie roku w mieście Shenzhen w południowych Chinach. Mężczyzna miał najpewniej bezpośredni kontakt z drobiem. Był to pierwszy od półtora roku przypadek tej choroby odnotowany u ludzi w Chinach.

Drugi zarażony, który zaczął gorączkować 6 stycznia, do szpitala w Guiyang trafił w ubiegły czwartek, lecz jego stan szybko się pogorszył i lekarze nie byli w stanie go uratować – pisze agencja AFP.

W zeszłym tygodniu również w Wietnamie odnotowano pierwszy od 2010 r. przypadek zgonu na ptasią grypę w tym kraju. Ofiarą był 18-letni pracownik fermy drobiu.

Możliwy powrót pandemii? 

Dotychczas drogą zarażenia H5N1 był bezpośredni kontakt ludzi z drobiem. Naukowcy obawiają się wybuchu pandemii, jeśli dojdzie do mutacji, która sprawi, że wirus będzie się mógł przenosić z człowieka na człowieka.

Ze względu na skalę hodowli drobiu w Chinach, są one uważane za kraj ryzyka. Według danych WHO od 2003 roku, gdy wirusa ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy, na świecie stwierdzono około 570 przypadków tej choroby u ludzi, z czego ponad 330 zakończyło się śmiercią. Wirus występuje endemicznie w sześciu krajach – Bangladeszu, Chinach, Egipcie, Indiach, Indonezji i Wietnamie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Badano cząstkę Y(4260), która powstaje wskutek zderzenia elektronu z pozytonem i prawdopodobnie odkr...
UK - Mrozy na Wyspach mogą spowodować poważne niedobory energii
USA - 30-letni mężczyzna zaraz po zwolnieniu z pracy odciął kobiecie głowę
Eksperci przewidują, że nastąpi przyspieszenie globalnego ocieplenia, które wkroczy na "nowy po...
Kostaryka - Niezwykła chmura w Dzień Niepodległości kraju
Odkryto nietypowe działanie naloksonu na odczuwalność bólu, na bazie tego odkrycia mogą powstać bard...
Klęski żywiołowe w 2015 roku spowodowały 90 mld dolarów strat oraz pochłonęły 23 tysiące istnień lud...
Na Marsie znaleziono dziwne wgłębienie w którym może być woda, ciepło i składniki odżywcze, NASA pos...
Słońce - W piątek 9 czerwca na wprost Ziemi może uformować się dziura koronalna, wkrótce znajdzie si...