Mózg człowieka nie przestaje nas zadziwiać. Okazuje się, że jest organem niezwykle elastycznym. Pokazuje to odkryty właśnie w Chinach przypadek kobiety, która przez 24 lata żyła w miarę normalnie, nie zdając sobie sprawy, że nie ma móżdżku. Jedyne objawy, które – jak widać po latach – mogły wskazywać na podobne problemy to fakt, że stosunkowo późno nauczyła się chodzić i mówić. Jej przypadek opisuje czasopismo naukowe „Brain”.

Mózg

Móżdżek zlokalizowany jest w tylnej części czaszki, symetrycznie pod dwiema półkulami mózgu. Jak wiemy, odpowiada przede wszystkim za koordynację ruchową i utrzymanie równowagi, ma istotne znaczenie także dla rozwoju zdolności mówienia. Struktura móżdżku jest odmienna niż w przypadku innych części mózgu, przy objętości sięgającej 10 procent całości, zawiera nawet do połowy wszystkich neuronów.

Porównanie obrazu mózgu pacjentki z Chin (na górze) z normalnym obrazem mózgu (na dole) /Góra: Feng Yu et al.; Dół: Zephyr/Science Photo Library /

Porównanie obrazu mózgu pacjentki z Chin (na górze) z normalnym obrazem mózgu (na dole)
/Góra: Feng Yu et al.; Dół: Zephyr/Science Photo Library /


24-letnią kobietę przyjęto do szpitala w prowincji Shandong w związku z objawami nudności i zawrotów głowy. Przyznała, że nauczyła się chodzić dopiero w wieku 7 lat i jej mowa stała się zrozumiała dopiero w wieku lat 6. Żyła jednak w miarę normalnie. Badanie z pomocą tomografu komputerowego natychmiast wyjaśniło zagadkę. W miejscu, gdzie normalnie znajduje się móżdżek u kobiety jest pusta przestrzeń, wypełniona tylko płynem mózgowo-rdzeniowym.

Jak pisze na swej stronie internetowej czasopismo „New Scientist”, w literaturze medycznej to zaledwie 9. przypadek takiej przypadłości. W poprzednich nie było możliwości zbadania wpływy braku móżdżku na zachowanie pacjentów, bu umierali w młodym wieku i ich anatomiczną tajemnicę odkrywano dopiero w trakcie sekcji zwłok.

Jak się uważa, nieprawidłowe działanie móżdżku może prowadzić do upośledzenia umysłowego, kłopotów z poruszaniem się czy padaczki. W obecnym przypadku kłopoty tak z utrzymaniem równowagi, jak i mówieniem były bardzo nieznaczne. Zdaniem chińskich lekarzy pokazuje to, jak elastycznym organem jest mózg. Jak podejrzewają, znaczącą część zadań móżdżku musiała przejąć kora mózgowa. Dalsze badania powinny pomóc wyjaśnić, jak dokładnie do tego doszło.

Zestaw obrazów mózgu pacjentki z Chin /Credit: Feng Yu et al. /

Zestaw obrazów mózgu pacjentki z Chin
/Credit: Feng Yu et al. /

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Erupcja wulkanu Mount Asphyxia na wyspie Zavodovski, poprzednia wystąpiła w 1908 roku
Spitsbergen - Globalny bank nasion, przechowuje się w nim 1.5 mln próbek nasion roślin jadalnych
Chiny i Korea Południowa - Sproszkowane ludzkie szczątki w kapsułkach odchudzających
USA - Pentagon używał pirackiego oprogramowania, teraz zapłaci 50 mln dolarów kary
USA - NSA gromadzi dziennie blisko 5 miliardów rekordów na temat lokalizacji telefonów komórkowych n...
Montevrain, Francja - Trwają poszukiwania tygrysa, który był widziany koło Paryża
USA - Ulewne deszcze i sztorm, ewakuowano tysiące Kalifornijczyków, 280 tysięcy osób bez prądu
Fukuoka, Japonia - Po drugim trzęsieniu ziemi w centrum miasta z ziemi zaczęła się wydobywać tajemni...
Rosja - Moskwa pod wodą, największa ulewa od 137 lat