Do nowych starć doszło w Hongkongu między policją a prodemokratycznymi demonstrantami okupującymi handlową część półwyspu. 116 osób, w tym liderzy protestujących studentów, zostało aresztowanych. Według lokalnych mediów ok. 170 osób zostało rannych.

Chiny - Kolejne starcia w HongKongu 4

W nocy z wtorku na środę podczas zajść w biznesowej dzielnicy Mong Kok na półwyspie Koulun policja użyła gazu pieprzowego i pałek.

Jak pisze agencja Kyodo, aresztowano 116 osób, w tym liderów protestujących studentów, Joshuę Wonga i Lestera Shuma. Wong został już zatrzymany po raz drugi podczas protestów, do jakich dochodziło w ostatnim czasie w Hongkongu.

Chiny - Kolejne starcia w HongKongu 1

Walka o demokracje

Demonstracje studentów, żądających pełnej demokracji i reform politycznych oceniane są jako najpoważniejsze, odkąd w 1997 r. ta była brytyjska kolonia wróciła do Chin. Studenci domagają się m.in. nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie, a także dymisji szefa lokalnej chińskiej administracji.

Gdy 17 lat temu była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy”, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia rząd Chin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji w 2017 roku mieszkańcy będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych 1200-osobowy komitet nominacyjny.

O fałszywej demokracji

Protestujący uważają takie rozwiązanie za „fałszywą” demokrację w chińskim stylu i zapowiedzieli, że nie opuszczą ulic, dopóki Pekin nie zezwoli na otwarty proces nominowania kandydatów.

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying zapowiedział w październiku, że dyskusje o potencjalnych ustępstwach mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, kiedy władze miasta rozpoczną nową rundę konsultacji w sprawie metod wyborczych.

Chiny, HongKong, demokracja, manifestacje, starcia z policją, demonstracje, China, HongKong, democracy, demonstrations, clashes with the police, demonstration.

Polecane:

Europa - Rada UE podjęła decyzję o przyjęciu ACTA, zaczyna się totalna inwigilacja
Arizona, USA - Kolejna powódź na pustyni, miejscami spadło 50 l/mkw, suma opadów już teraz przekrocz...
USA - Do dziś widoczne są skutki uderzenia asteroidy lub komety sprzed 35 mln lat, obiekt miał średn...
Mars - Pojawiły się kolejne dowody, że na Czerwonej Planecie może występować granit
USA - Potężny front dociera nad Wschodnie Wybrzeże i nad południe kraju, rozciąga się na ponad 2.4 t...
Wokół każdego czerwonego karła krąży planeta, część z tych planet mogłoby być kandydatkami na drugą ...
Filary Stworzenia w 3D
Dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu możemy kilkukrotnie obejrzeć zjawisko supernowej, czyli śmierci ...
Serbia - Uzbrojony mężczyzna zabił w kawiarni 5 osób, ranił co najmniej 20 osób