W Chinach pod koniec 2013 r. było 618 milionów internautów, w tym pół miliarda przeglądało sieć na smartfonach – poinformowało chińskie centrum informacji internetowej (CNNIC). W ciągu roku liczba użytkowników wzrosła tam o 53 miliony.

Chińczycy bardzo chętnie korzystają z mikroblogów i coraz częściej dokonują zakupów online. Chiny mają 1,34 mld mieszkańców i największą na świecie liczbę internautów.

Jak precyzuje CNNIC, wśród 618 milionów chińskich internautów są osoby, które przynajmniej raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy używały internetu.

W Państwie Środka internet jest promowany jako narzędzie w biznesie i edukacji, jednak zakazane są w nim treści uważane za wywrotowe lub nieprzyzwoite. Blokowane są m.in. zagraniczne strony należące do obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz Tybetu oraz niektóre portale informacyjne. Popularne na świecie portale społecznościowe jak Facebook i Twitter, czy portal YouTube są w Chinach zablokowane, a Chińczycy w dużym stopniu korzystają z ich rodzimych odpowiedników.

Kontrolę sieci zwiększono po wybuchu protestów, które doprowadziły do upadku rządów w Egipcie i Tunezji (arabska wiosna).

W 2012 roku zaostrzono również kontrolę nad filmami wideo; zobowiązano dostawców do sprawdzania zamieszczanych nagrań i usuwania z nich treści wulgarnych, pornograficznych lub zbyt brutalnych.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

USA - Biały Dom potrzebuje lepszych prognoz kosmicznej pogody, żeby uniknąć ogromnych strat
Louisville, USA - Ulewny deszcz i powóź w największym mieście w stanie Kentucky
Wkrótce mogą pojawić się cyfrowe lustra, ubrania będziemy przymierzać wirtualnie [Video]
Słońce - Na wschodzie pojawiły się bardzo aktywne i groźne plamy, zbliża się również bardzo duża dzi...
USA - Kilkadziesiąt zniszczonych samochodów przez burzę piaskową w stanie Waszyngton
USA - Zamieszki w Ferguson opanowane przez policję i Gwardię Narodową, podpalono wiele sklepów i sam...
Mars - Tajemnicze obłoki unoszą się na wysokość 250 kilometrów
Skupiska kropel tłuszcz w mózgu mogą być przyczyną choroby Alzheimera
Schiaparelli zameldował się w trakcie lądowania na Marsie, ale nie wiadomo w jakim jest stanie