Jangcy zmieniła kolor na purpurowy. Władze Państwa Środka nie potrafią ustalić, co sprawiło, że woda w najdłuższej chińskiej rzece przybrała krwistoczerwoną barwę.

 

Chiny mogą się pochwalić nie tylko Żółtą Rzeką. Przez Państwo Środka płynie od dwóch dni rzeka, która jest czerwona. Woda w Jangcy, trzeciej najdłuższej rzece świata, nabrała takiego właśnie koloru. Zmiana najbardziej jest widoczna nieopodal dużego ośrodka przemysłowego Chongqing.

 

Śledztwo trwa

Chińskie władze starają się wyjaśnić przyczynę zmiany koloru wody w Jangcy. Są dwie hipotezy; pierwsza głosi, że niecodzienna barwa to wynik powodzi, jaka miała miejsce na wcześniejszym odcinku rzeki, a czerwony kolor to nic innego, jak wypłukane przez wodę osady.

Entuzjazm mieszkańców

Kolor wzbudził entuzjazm mieszkańców Chongqing, którzy napełniają butelki czerwoną wodą na pamiątkę. Nowego koloru nie przestraszyli się również rybacy, którzy jak gdyby nigdy nic wypływają w dalszym ciągu ma połowy. Jednak według drugiej hipotezy, zmianą koloru wywołały chemikalia i zanieczyszczenia.

Ważne ogniwo gospodarki

Jangcy to najdłuższa rzek Azji i trzecia po Amazonce i Nilu pod względem długości na Ziemi. Na obszarze dorzecza Jangcy mieszka około 40 procent ludności Chin i zbiera się 75 procent ogólnokrajowych zbiorów ryżu. Jangcy jest najważniejszym szlakiem chińskiej żeglugi śródlądowej. Długość, według pomiarów chińskich geografów, wynosi 6300 km, choć w różnych źródłach można znaleźć różne wartości – od 5520 do 6300 km.

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Japonia - Nowy szczep superbakterii rzeżączki H041, który odporny jest na wszystkie zalecane antybio...
Nowa Zelandia - Śnieg i mróz, jakiego nie było od 16 lat
Meksyk - Od kilku dni z wulkanu El Popo wydobywa się gaz i para wodna, prawdopodobnie nastąpi erupcj...
NASA - Naukowcy donoszą o odkryciu 461 kolejnych prawdopodobnych planet pozasłonecznych
Ulepszona stal z cząsteczkami od 96 nm do 35 um jest bardziej wytrzymała i giętka zarazem
Wkrótce powstanie 6-calowy ekran AMOLED do smartfonów o rozdzielczości 4k
USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów
Antybiotyki podawane dzieciom do drugiego roku życia mogą powodować w późniejszym wieku pojawienie s...
Silne trzęsienie ziemi na Filipinach, magnituda 6.3, ziemia mocno zatrzęsła się również w Rumunii i ...