Niewiele o nim wiadomo, poza tym, że atakuje i zabija w Chinach. Nowy szczep wirusa ptasiej grypy, naukowcy nazwali go H7N9. Nie wiedzą na razie skąd pochodzi, ani które zwierzęta go przenoszą. Ostatnie dni pokazały jednak, że człowiek walkę z tym wirusem przegrywa.

Władze Szanghaju poinformowały o kolejnej – czwartej – ofierze śmiertelnej wirusa ptasiej grypy H7N9. Łącznie nowym wirusem na wschodzie Chin zaraziło się 11 osób – podała telewizja państwowa CCTV. Wietnam wstrzymał import chińskiego drobiu.

Kolejną ofiarą śmiertelną wirusa, który nie przenosił się dotychczas na ludzi, jest 48-letni mężczyzna. Pochodził ze wschodniej prowincji Jiangsu (Ciangsu) i pracował przy transporcie drobiu.

Trzy z czterech osób zmarły w Szanghaju, finansowej stolicy kraju. Kolejny śmiertelny przypadek odnotowano w sąsiedniej prowincji Zhejiang (Czeciang).

Eksperci podkreślają, że konieczne jest ustalenie źródła zakażenia i sposobu przenoszenia się wirusa na ludzi. Kilku chorych miało kontakt z drobiem.

Według władz sanitarnych w Szanghaju żadna z osób, z którym kontaktował się zmarły 48-letni mężczyzna nie wykazuje objawów choroby.

Choć wirus ten najpewniej nie przenosi się z człowieka na człowieka, to władze Hongkongu wprowadziły środki ostrożności na lotnisku. Pasażerowie mają informować personel kabinowy lub pracowników portu lotniczego, jeśli poczują się niedobrze.

Z kolei na lotniskach w Japonii pojawiły się plakaty, ostrzegające pasażerów, którzy przybywają z Chin, by zgłosili się do lekarza, jeśli podejrzewają, że mogą być chorzy na ptasią grypę.

 

Źródło: PAP, rmf24, tvn24

Polecane:

Wulkan w Islandii - 252 odwołane loty
USA - Na jednym ze skrzyżowań w Detroit zapadła się ulica, dziura ma 5 metrów głębokości
Cairns, Australia - Matka zabiła ośmioro dzieci, w tym siedem swoich
NASA - Sensacyjne odkrycie na Marsie, latem po powierzchni pływa słona woda
Bahamy - Po uderzeniu huraganu Joaquin zaginął statek towarowy, zdążył wysłać SOS z informacją o utr...
Najnowsze badania wskazują, że dżuma miała wpływ na populację ziemi przez prawie 6000 lat
USA - Bardzo silna burza nad stanem Waszyngton, 3 osoby nie żyją, 250 tysięcy gospodarstw bez prądu
Antarktyda roztapia się od spodu, możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy jeszcze za naszego ży...
Australia - W Sydney nie było tak gorąco od prawie 80 lat, w Richmond termometry pokazały 46.3 °C, w...