W powodziach, które nawiedziły w tym tygodniu północny i południowy wschód Chin, zginęły co najmniej 43 osoby. W wyniku osunięć ziemi zablokowana jest linia kolejowa łącząca Pekin z Kantonem – poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua. Inne regiony, choć kłopotów nie mają, są z kolei nękane przez rekordowe upały.

 

Tylko w niedzielę odnotowano 12 ofiar śmiertelnych powodzi w prowincji Liaoning. W innych północno-wschodnich prowincjach, Heilongjiang i Jilin, informowano wcześniej o śmierci 25 ludzi.

80 tys. ludzi czeka na pociągi

W prowincji Heilongjiang, która szczególnie ucierpiała na skutek żywiołu, straty szacuje się na równowartość 870 mln euro. Ewakuowano 140 tys. ludzi.

 

Z kolei na południu co najmniej sześć osób poniosło śmierć w wyniku powodzi i osunięć ziemi w prowincji Guangdong. Zablokowanie linii kolejowej Pekin-Kanton dotknęło ok. 80 tys. pasażerów. Nie wiadomo, kiedy ruch zostanie wznowiony.

Ekstremalna pogoda

Według agencji Xinhua tegoroczne letnie powodzie na północnym wschodzie są najpoważniejsze od dziesięcioleci. Ewakuowano setki tysięcy mieszkańców obszarów zagrożonych zalaniem.

Jednocześnie w innych częściach Chin odnotowuje się rekordowe upały. Od początku sierpnia w Szanghaju temperatury sięgają poziomu nienotowanego od co najmniej 140 lat. W Zhengzhou, w środkowo-wschodnich Chinach, gdzie zwykle panują umiarkowane temperatury, w tym tygodniu termometry pokazały ponad 45 st. C – informują lokalne media.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

W najbliższym czasie klęski żywiołowe będą zdarzały się dwa razy częściej
Australia - Trzy szczepionki dla kurcząt zmutowały i teraz masowo zabijają
Fukushima, Japonia - Kazali osłonić czujniki promieniowania ołowiem, żeby ludzie mogli dłużej pracow...
NASA - Z najnowszych badań wynika, że nasza cywilizacja chyli się ku upadkowi, wszystko przez nadmie...
Korea Południowa - Zatonął prom z 477 osobami na pokładzie, zaginęło ponad 300 osób, większość pasaż...
Od końca sierpnia dżuma na Madagaskarze zabiła 40 osób, 119 chorych
Szkodliwe substancje w dopuszczalnych normach w wodzie, żywności i powietrzu mogą być trujące gdy si...
Groźny wirus Zika atakuje w Brazylii i w Republice Zielonego Przylądka, największe zagrożenie jest d...
Najnowsze badania dowodzą, że Aborygeni byli pierwszymi mieszkańcami Australii