Plany rozwoju energii jądrowej zostały przedstawione w sobotę na sesji chińskiego parlamentu. Rząd zapowiedział budowę kolejnych elektrowni jądrowych w centrum Chin. Ogłoszono również komunikat o zakończeniu kontroli wszystkich elektrowni pod kątem bezpieczeństwa, zarządzonej po wypadku w japońskiej Fukushimie.

Wyniki badań chińskich naukowców, przeprowadzonych po wypadku elektrowni Fukusima w Japonii, przedstawił Wang Bingua, prezes firmy Technologie Elektrowni Nuklearnych. Jak stwierdził, rząd „przywiązuje wielką wagę do wszechstronnej kontroli elektrowni nuklearnych”. Dotyczy to zarówno obiektów, będących w budowie, jak i już działających. W chwili obecnej kontrola wszystkich urządzeń już się zakończyła.

14 poważnych problemów 

– Jesteśmy gotowi do wznowienia prac nad projektowaniem nowych elektrowni nuklearnych. Podczas kontroli wykryto 14 poważnych problemów. Większość z nich została już rozwiązana, a prace nad pozostałymi trwają. Niektóre wymagają dłuższego czasu i będą eliminowane w trakcie 3-letniego planu restrukturyzacji chińskich elektrowni atomowych – zaznaczył Wang.

Jak powiedział w dalszej części prezentacji, dotkliwy brak energii elektrycznej Chiny odczuwają zwłaszcza wewnątrz kraju.

– Wraz z rozwojem tych rejonów rośnie więc zapotrzebowanie na energię. Tam właśnie planowana jest budowa nowoczesnych i bezpiecznych elektrowni jądrowych, które będą wpierać postęp gospodarczy na miarę aspiracji lokalnego społeczeństwa – podkreślił. I dodał: – Chiny nie mają problemu w zastosowaniu nowoczesnej technologii energetyki jądrowej i są w stanie spełnić wszelkie obowiązujące warunki techniczne.

Wang zwrócił również uwagę, że Chiny nie będą siliły się na „wielki skok” w rozwoju energetyki jądrowej. Wszystkie plany rozwoju są konsultowane przez rząd i odpowiadają zarówno chińskim, jak i międzynarodowym normom bezpieczeństwa.

Większość energii z węgla kamiennego

Chiny mają przestarzały system energetyczny, uzależniony w dużej części od konwencjonalnych surowców. 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy naftowej, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych.

W 1994 r. rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Obecnie w kraju działa 14 reaktorów, 26 jest w trakcie budowy, a kolejnych 28 ujętych jest w planach rządowych rozwoju energetyki jądrowej. Według planów rządu po 2025 około 10 proc. energii kraju powinno być wytwarzane w elektrowniach nuklearnych.

W Chinach budowany jest obecnie pierwszy w świecie reaktor jądrowy czwartej generacji, odporny na wysokie temperatury i chłodzony gazem. Będzie on zainstalowany w elektrowni Rongcheng w prowincji Shandong.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Chiny - Największa susza od 50-ciu lat
Argentyna - Niezwykłe nagranie rozpadającego się lodowca Perito Moreno [Video]
USA - Silny sztorm na jeziorze Michigan, fale przekraczały 6 metrów
Przywrócono wzrok ślepym zwierzętom przeszczepiając wyhodowane komórki rogówki
Odkryto nowe właściwości witaminy D, która może wpływać na aktywność genów decydujących o naszej dłu...
Wuhan, Chiny - Wyburzono jednocześnie 19 budynków, zużyto 5 ton materiałów wybuchowych [Video]
Filipiny - Napad rabunkowy na kasyno w Manili, zginęło co najmniej 36 osób, ponad 70 rannych
Człowiek rozumny mógł pojawić się w Azji Południowo-Wschodniej o 20 tysięcy lat wcześniej niż sądzon...
Indonezja - Rośnie ilość wstrząsów sejsmicznych na wyspie Bali, władze obawiają się erupcji wulkanu ...