Wyzdrowiał czteroletni chłopiec z Szanghaju, zarażony wirusem ptasiej grypy H7N9 – poinformowali lekarze. Agencja Xinhua pisze, że jest to pierwszy przypadek całkowitego wyzdrowienia osoby zarażonej tym wirusem. Chłopca wypisano ze szpitala.

Nowy wirus ptasiej grypy H7N9 pojawił się we wschodnich prowincjach Chin. Potwierdzono dotychczas zarażenie 33 ludzi, w tym pięciu w środę. Dziewięć osób zmarło.

Informację o całkowitym wyzdrowieniu chłopca przekazała lekarka z oddziału chorób zakaźnych szpitala pediatrycznego przy szanghajskim Uniwersytecie Fudan, zastrzegając sobie anonimowość. Nie potrafiła potwierdzić doniesienia agencji Xinhua, że jest to pierwszy taki przypadek.

Nie ma powodu do paniki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9 stwierdzone w Chinach są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki.

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wybito w Chinach kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zarażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji. W niektórych miastach wstrzymano sprzedaż żywego drobiu.

Przypuszcza się, że ludzie zarazili się wirusem H7N9 przez bezpośredni kontakt z przenoszącymi go ptakami. Nie stwierdzono przypadków przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Chiny - Spadły lodowe kule wielkości jajek, gradobicie w prowincji Kuejczou, 120 tys. poszkodowanych
Francja - Centrum Badań Nuklearnych w Valduc, czyli zakłady produkujące bomby atomowe chcą kupić 4 t...
Rosja - 30 procent majątku kraju w rękach 110 osób
Wyjątkowe odkrycie na ISS - Rosjanie zebrali próbki materiału z zewnętrznej części okna i znaleźli ż...
Słowacja - Silna burza przeszła przez zachodnią część kraju, ponad 18 tysięcy domów bez prądu
Dar, Nigeria - Samobójczy atak dwóch kobiet, nie żyje 11 osób
Townville, USA - Nastolatek zaczął strzelać w szkole podstawowej w Karolinie Południowej
Chiny - Bardzo duże opady śniegu występują w regionie Xinjiang
Eksperci kwestionują bezpieczeństwo francuskich obiektów jądrowych, w ponad połowie reaktorów atomow...