Chiny wystrzeliły we wtorek swojego najbardziej zaawansowanego technologicznie satelitę obserwacyjnego Gaofen-4. Jak twierdzą eksperci, nowoczesny satelita może być wykorzystywany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych, m.in. monitorując ruch amerykańskich lotniskowców.

Chiny - Wystrzelono najbardziej zaawansowanego technologicznie satelitę obserwacyjnego Gaofen-4

Rakieta Długi Marsz 3B (Chang Zheng 3B), najpotężniejsza z obecnie używanych przez Chiny, wystartowała z prowincji Syczuan we wtorek.

Wyniosła na orbitę geostacjonarną na wysokości 37 tys. kilometrów satelitę Gaofen-4, który będzie mógł fotografować Ziemię w bardzo dużej rozdzielczości a także obserwować ją w podczerwieni. Czas jego pracy przewidziano na 8 lat.

Chińskie oko na świat

Gaofen-4 ze swojej orbity będzie jednocześnie widział obszar 7 tys. kilometrów kwadratowych i stanowi część chińskiego systemu obserwacyjnego CHEOS, który do 2020 roku umożliwi Pekinowi jednoczesną obserwację całego globu.

Jego oficjalnym zadaniem ma być pomoc w walce ze skutkami katastrof naturalnych, monitorowanie zmian klimatu oraz prognozowanie pogody.

 

Wykrywanie, namierzanie i niszczenie okrętów

W chińskich mediach zwrócono jednak uwagę na olbrzymi potencjał wojskowy Gaofen-4. Kamery satelity są m.in. w stanie wykrywać i fotografować w bardzo dużej rozdzielczości obiekty wielkości okrętów, co umożliwi szczegółową obserwację ruchu flot obcych państw w Azji Wschodniej.

Chińska gazeta China Youth Daily wprost twierdzi, że jednym z zadań stawianych przed Gaofen-4 jest pomoc w wykrywaniu, namierzaniu i niszczeniu wrogich lotniskowców i niszczycieli.

Eksperci cytowani przez portal gbtimes dodają, że tego typu satelity geostacjonarne służą także jako kluczowy element systemów wczesnego ostrzegania przed nadlatującymi rakietami balistycznymi.

Supernowoczesny satelita

Gaofen-4 jest jednym z najnowocześniejszych na świecie satelitów geosynchronicznych rejestrujących obraz w rozdzielczości HD.

Jednocześnie jego wystrzelenie było już 86 startem chińskiej rakiety kosmicznej w latach 2011-2015. – Chiny są wśród trzech państw wystrzeliwujących w kosmos najwięcej rakiet – cieszył się szef chińskiej agencji naukowej SASTIND, Wu Yanhua.

 

Źródło: Reuters, gbtimes.com, tvn24.pl

Polecane:

Słońce - Wystąpił kolejny silny rozbłysk klasy X1.4, mogą wystąpić kolejne
Tak mógł wyglądać Mars kilka miliardów lat temu, obraz powstał z wykorzystaniem technologii Blue Mar...
Naukowcy odkryli zależność między pogodą, a grawitacją
Meksyk - Ponad milion osób poszkodowanych dwoma cyklonami, 97 osób zginęło, 70 zaginęło i zbliża się...
Chile - Po erupcji wulkanu Calbuco powstały spływy błotne i lahary
W ciągu najbliższych godzin statek kosmiczny Progress M-27M wpadnie w ziemską atmosferę, tor lotu pr...
Tajfun Noul kieruje się na Filipiny, obudził się również wulkan Bulusan
Słońce – 20 i 26 lutego na wprost Ziemi znajdą się dziury koronalne i wywołają burzę jonosferyczną o...
Ogromne kotły eworsyjne odkryto w Cieśninie Kaletańskiej, która łączy Wielką Brytanię z Francją