Dziurę w ziemi w Poljice w pobliżu Imotski zauważyły miejscowe kobiety, które pasły owce w pobliżu miejsca zdarzenia. Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Co prawda w tym rejonie jest dużo studzien pochodzenia krasowego ale nigdy dotąd nie było ich tak wiele.

Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju – w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity.

W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund “połknęła go” ziemia. Miał 20 lat.

Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.

Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.

Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.

Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:  24sata.hr

Podobne informacje:

Osuwisko ziemi w Nowej Zelandii - domy balansują na klifie
Iran - Grożą światu użyciem siły, a mają czym, gdyż posiadają bombę atomową
Włochy - Gwałtowne nawałnice, jedna osoba nie żyje
Polska - Przed nami najzimniejsza noc, temperatura może miejscami spaść poniżej -31 st.C.
Rosja - Najzimniejsza noc w Jakucji, -57 st.C., zamarzło już 215 osób
Nowa Zelandia - Trzęsienie ziemi 489 km na wschód od Auckland, magnituda 5.8
WHO - Nowa odmiana ptasiej grypy H7N9 jest jedną z najgroźniejszych mutacji, łatwiej się też nią zar...
Francja - Do morskiego rezerwatu przyrody Scandola u wybrzeży Korsyki, zbliża się duża plama ropy na...
USA - Wkrótce amerykańska marynarka wojenna zwoduje swój największy niszczyciel DDG1000 Zumwalt, bud...
Chiny wystrzelą swoją pierwszą sondę księżycową wyposażoną w lądownik z pojazdem
Chile - Stan klęski żywiołowej po trzęsieniu ziemi o sile 8.2 w skali Richtera
Włochy - W pobliżu Courmayeur osunęło się 20 tysięcy metrów sześciennych skał i ziemi
Lafayette, USA - Mężczyzna otworzył ogień do widzów w kinie, zabił dwie osoby, 7 ranił, sam się zast...
Polska - W sobotę temperatura na Dolnym Śląsku może osiągnąć 39 st.C. w cieniu
Chabarowsk, Rosja - Niedźwiedź wszedł do centrum handlowego w poszukiwaniu jedzenia, wystraszone zwi...