Dziurę w ziemi w Poljice w pobliżu Imotski zauważyły miejscowe kobiety, które pasły owce w pobliżu miejsca zdarzenia. Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Co prawda w tym rejonie jest dużo studzien pochodzenia krasowego ale nigdy dotąd nie było ich tak wiele.

Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju – w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity.

W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund “połknęła go” ziemia. Miał 20 lat.

Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.

Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.

Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.

Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:  24sata.hr

Podobne informacje:

Bułgaria - usterki w jednym z reaktorów atomowych
UK - Tajne eksperymenty, przez 3 lata krzyżowali ludzi ze zwierzętami, powstało 150 hybryd
Włochy - Koloseum zaczyna pękać, znaleziono 3000 pęknięć muru
Anglia - Tajemnica niebieskich żelowych kuli po gradobiciu rozwiązana, to poliakrylan sodu
Prawdopodobnie będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera, beksaroten wypłukuje z mózgu szkodliwe ...
Kalifornia, USA - Podobne do meduz stwory zakłóciły pracę elektrowni atomowej Diablo Canyon
Norwegia - Nawałnice przeszły przez kraj, podtopione domy, ewakuowani mieszkańcy, zablokowane drogi,...
Naukowcy chcą przewidywać erupcje wulkanów poprzez pomiary grawitacji
USA - Meteorolodzy dostali nowe precyzyjniejsze oprogramowanie do przewidywania zjawisk jak tornada ...
Włochy - Sporej wielkości tornado w Mediolanie [Video]
USA - Groźna ameba atakująca mózg wykryta w wodzie pitnej w okolicach Nowego Orleanu
USA - Do południowego wybrzeża kraju zbliża się burza tropikalna Karen
Kanada - Coraz większe zniszczenia przez "burzę lodową" w Toronto
Ameryka Południowa - W Patagonii odkryto szczątki największego ze znanych do tej pory dinozaurów, wa...
Komórki pobrane z przegrody nosowej są w stanie naprawić wady chrząstki stawu kolanowego