Dziurę w ziemi w Poljice w pobliżu Imotski zauważyły miejscowe kobiety, które pasły owce w pobliżu miejsca zdarzenia. Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Co prawda w tym rejonie jest dużo studzien pochodzenia krasowego ale nigdy dotąd nie było ich tak wiele.

Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju – w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity.

W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund “połknęła go” ziemia. Miał 20 lat.

Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.

Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.

Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.

Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:  24sata.hr

Podobne informacje:

Wizualizacja pogody na podstawie obserwacji. Warto to znać
EHEC - Polka w ciężkim stanie po niemieckim ogórku
Odkryto 50 nowych planet, 16 podobnych do Ziemi
Turcja - Do 279 zrosła liczba zabitych, a 1300 osób rannych
NASA opracowała mapę wysokości lasów na świecie
Kuba - Słabnie epidemia cholery
Mikroby z głębin do życia potrzebują wody, ale nie tlenu
USA - Naukowcy umieścili cyjanek cynku w komorze pod ogromnym ciśnieniem i uzyskali materiał, który ...
Tajlandia - Woda zalewa kraj, zagrożone fabryki napędów do twardych dysków
Rosja - Trzy wulkany na Kamczatce wyrzuciły słup popiołu, to skutek ostatniej silnej burzy geomagnet...
USA - Silne wstrząsy sejsmiczne 32 kilometry od centrum Los Angeles, magnituda 5.1
Znaleziono potężną czarną dziurę w środku najmniejszej znanej galaktyki, stanowi aż 15 procent masy ...
Kanada - Pojawiła się nowa usługa, przytulanie za pieniądze
Brazylia - Trąba wodna weszła na plażę w pobliżu popularnego kurortu
14 lipca 2015 roku sonda New Horizons przeleci obok Plutona w odległości 12.5 tys. km i prześle Ziem...