Dziurę w ziemi w Poljice w pobliżu Imotski zauważyły miejscowe kobiety, które pasły owce w pobliżu miejsca zdarzenia. Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Co prawda w tym rejonie jest dużo studzien pochodzenia krasowego ale nigdy dotąd nie było ich tak wiele.

Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju – w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity.

W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund “połknęła go” ziemia. Miał 20 lat.

Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.

Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.

Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.

Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:  24sata.hr


Podobne informacje:

Aktywność sejsmiczna w Arkansas nie ustaje
Śnieg, mamy chwilowy powrót zimy w Polsce
Powstała szczegółowa mapa Księżyca
Laboratoria Disneya zaprezentowały technologię umożliwiającą poczucie struktury wyświetlanego obrazu...
Japonia - Potężny tajfun Francisco sunie na kraj kwitnącej wiśni
USA - Zalewają Wielki Kanion Kolorado, żeby wypłukać nagromadzone osady
USA - Pięć Wielkich Jezior Północnoamerykańskich po raz pierwszy od 20 lat zamarzło niemal w całości...
Współczesna technologia umożliwia przelot na Marsa w 39 dni
Odkryto czarną dziurę, która wiruje z ogromną prędkością, przez co ściąga otaczającą ją materię z pr...
Francja - Silne wstrząsy na południu kraju, w Nicei ludzie uciekali z domów, magnituda 4.7
Do powstania życia na Ziemi potrzebnych jest 28 pierwiastków, w tym brom
Peru - Coraz bardziej niespokojny jest wulkan Ubinas, podczas erupcji popiół poleciał na wysokość 4 ...
Pokrywa lodowa Antarktydy jest największa od czasu rozpoczęcia badań w 1979 roku
Sulforafan występujący w kiełkach brokułów może pomóc w łagodzeniu objawów autyzmu
Jedna trzecia ludności świata ma nadwagę, 2.1 miliarda osób otyłych to już pandemia