Dziurę w ziemi w Poljice w pobliżu Imotski zauważyły miejscowe kobiety, które pasły owce w pobliżu miejsca zdarzenia. Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Co prawda w tym rejonie jest dużo studzien pochodzenia krasowego ale nigdy dotąd nie było ich tak wiele.

Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju – w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity.

W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund “połknęła go” ziemia. Miał 20 lat.

Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.

Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.

Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.

Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:  24sata.hr


Podobne informacje:

EHEC - Już 10 ofiar groźnej bakterii w Niemczech
Naukowcy wykryli ciemną materię w centrum grupy Abell 520, zagadką jest brak w pobliżu galaktyk
USA - Co najmniej pięć bardzo rzadkich nocnych tornad przeszło w piątek przez amerykański stan Kolor...
USA - Potężne gradobicie w kilku stanach Ameryki, kule gradu o wielkości piłek golfowych
Białko Sfrp5 odpowiedzialne za "tycie" komórek tłuszczowych
Gwatemala - Obudził się groźny wulkan Santiaguito, w 1929 roku lawa zabiła 5 tys. osób
Gigantyczna eksplozja w konstelacji Lwa może okazać się potwierdzeniem teorii polskiego naukowca o p...
Australia - Naukowcy opracowali technologię pozwalającą na zapisane 1 petabajta danych na zwykłej pł...
Za dwa lata będzie możliwy przeszczep całego ciała, koszt operacji to około 10 mln dolarów
Europa - Rozpoczęto układanie 450 km kabla przez Bałtyk, połączy Szwecję z krajami bałtyckimi, moc 7...
USA - Na Luizjanę i Missisipi może spaść nawet 150 litrów deszczu
Bośnia i Hercegowina - Po niewielkim trzęsieniu ziemi w kopalni węgla uwięzionych zostało 34 górnikó...
Korea Północna - Prawdopodobnie nastąpił zamach stanu, władzę przejęła siostra Kim Dzong Una
Francja - Najważniejsze drogi maja zostać naszpikowane różnego rodzaju czujnikami, które będą przesy...
Francja - Wirus grypy spowodował już śmierć co najmniej 8500 osób, to najgroźniejsza epidemia grypy ...