Dziurę w ziemi w Poljice w pobliżu Imotski zauważyły miejscowe kobiety, które pasły owce w pobliżu miejsca zdarzenia. Chorwaci od kilkunastu dni żyją tajemniczymi zjawiskami, które nawiedziły ich kraj. W kilku miejscach rozsianych na obszarze całego kraju zapadła się ziemia, a niektóre z powstałych wyrw są ogromne. W jednej z nich znaleziono ciało mężczyzny.

Pierwsze wieści o niebezpiecznych wyrwach w ziemi dobiegły z miejscowości Drnisz w Dalmacji ponad tydzień temu. To tam zauważono blisko 100 głębokich otworów o szerokości od 50 do 70 metrów. Co prawda w tym rejonie jest dużo studzien pochodzenia krasowego ale nigdy dotąd nie było ich tak wiele.

Kolejne zdarzenie odnotowano na północy kraju – w nadmorskim kurorcie Lovran niedaleko Rijeki. Ziemia zapadła się tam na historycznej promenadzie im. Marszałka Josipa Broz Tity.

W powstałą wyrwę wpadł przechodzący obok niej mężczyzna. Na szczęście udało się go uratować. Policja sprawdza, co było tego przyczyną, jednak wiele wskazuje, że incydent miał podłoże natury geologicznej.

Dużo tragiczniejsze skutki miały wydarzenia z Selnicy na północy kraju. W tej niewielkiej miejscowości mieszczącej się tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią, w powstałej wyrwie znaleziono ciało mężczyzny. Jak informują lokalne media, był to pracownik pogotowia energetycznego, który w okolicy naprawiał przerwaną linię. Świadkowie mówią, że w ciągu kilku sekund “połknęła go” ziemia. Miał 20 lat.

Policja bada całą sprawę i szuka przyczyn takiego zjawiska. Mówi się o tym, że w okolicy wielokrotnie przeprowadzono odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego, jednak władze przekonują, że takie prace nie miały miejsca w miejscu, w którym doszło do tragedii.

Media prześcigają się w kolejnych doniesieniach na ten temat. Wczoraj po południu kolejną wyrwę odkryto w miejscowości Poljica Podbablje. Ten teren jest słynny z jaskiń krasowych i naturalnych studni i to właśnie z nimi eksperci łączą te przypadki.

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zaginięciu amerykanina, który zniknął w gigantycznej jamie, jaka powstała pod jego własną sypialnią. Mężczyzny do tej pory nie odnaleziono.

Wyrwa, jaka powstała w USA, to lej krasowy, który jest popularnym zjawiskiem występującym w USA. Lej może mieć około 30 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Jest w stanie pochłonąć cały dom.

Nie wiadomo jednak, czy wyrwy powstałe w Chorwacji można utożsamiać z lejami krasowymi. Powstają one bowiem wskutek stopniowego wypłukiwania podłoża (np. wapienia) przez płynącą wodę lub zapadnięcia się stropu jaskini. Występują na całym świecie.

 

 

 

 

Źródło:  24sata.hr


Podobne informacje:

Naukowcy szukają złóż metali przy wulkanach pod oceanem w Nowej Zelandii
Indonezja - Wulkan Ibu na wyspie Halmahera wypuszcza gęsty dym
Brazylia - Gigantyczne powodzie, tysiące ludzi bez dachu nad głową
Hiszpania - Bardzo trudne lądowanie samolotu podczas silnego wiatru [Video]
Chiny - Największej tamie świata grozi katastrofa przez ulewne deszcze
We wtorek Felix Baumgartner planuje wykonać skok z wysokości 36.5 km, transmisja na żywo w TVN24
Chiny - Tajfun Utor uderzył w południowo-wschodnim wybrzeże, wiatr wiał z prędkością ponad 150 km/h
USA - Katastrofalna sytuacja po powodzi w Kolorado, deszczu spadło nawet 530 l/mkw, zniszczonych zos...
Rosja i Japonia usiądą do rozmów w sprawie Wysp Kurylskich, spór trwający 70 lat może się wkrótce za...
USA - Niska temperatura nad Wielkimi Jeziorami spowodowała duże parowanie
USA - Bryła lodu spadła z dachu na samochód
Hiszpania - Podczas lądowania rozbił się myśliwiec Eurofighter Typhoon
Słońce - Bardzo duża ilość plazmy oderwała się nad równikiem na wprost Ziemi
Rosyjski statek kosmiczny Progress M-27M spłonął w atmosferze nad Pacyfikiem
Słońce - Pętle magnetyczne nad plamą słoneczną