W ciągu niespełna 24 godzin na chorwacką Opatiję spadło 160 litrów wody na metr kwadratowy. Szczególnie mocno ucierpiała tamtejsza starówka. To załamanie pogody na północy Chorwacji zwiastuje pogorszenie się warunków atmosferycznych w całym kraju.

W nocy z piątku na sobotę, a także w sobotę Opatiję – chorwackie miasto leżące u nasady półwyspu Istria – zalewał deszcz. W ciągu zaledwie 24 godzin spadło nawet 160 l/mkw. wody. We znaki mieszkańcom maista dawał się także silny południowo-wschodni wiatr sirocco. 

Poszkodowana starówka

Intensywne opady doprowadziły do tego, że rzeczka płynąca przez miasto wylała. Podtopione zostało przede wszystkim centrum Opatiji, a już szczegónie mocno – jak donoszą chorwackie media – ucierpiał rynek starego miasta.

Opanowana sytuacja

Do godzin popołudniowych służbom ratunkowym udało się opanować sytuację, jednak lokalni mieszkańcy narzekali na walające się wszędzie śmieci i odór, które pozostawiała po sobie opadająca woda.

Zmiana pogody

Złe warunki atmosferyczne w Opatiji to, jak zapowiadają chorwaccy meteoroldzy, przedsmak prognozowanej na poniedziałek zmiany pogody. Tego dnia, już w niemalże całym kraju, będzie mocno padać. Kiedy się wypogodzi, przyjdzie mroźne powietrze i nastąpią opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

Źródło: 24sata.hr, b92.net, tinolovka-news.com, ENEX, tm