Obfite opady i silne wiatry wywołały niemały chaos w Chorwacji i we Włoszech. Nawałnice przyczyniły się do śmierci jednej osoby. Jednak w wyniku ich przejścia poszkodowanych zostało znacznie więcej ludzi. Powyrywane drzewa, połamane gałęzie, naderwane dachy i podwyższone stany wód – tak wyglądają skutki poniedziałkowego załamania pogody.

Ulewy i silny wiatr były szczególnie uciążliwe dla mieszkańców północnej i zachodniej części Chorwacji. Nawałnice, które przeszły przez ten kraj, przyczyniły się do śmierci jednego mężczyzny, ale jak wynika z doniesień lokalnych mediów, poszkodowanych było znacznie więcej.

 

Porywy wiatru do 222 km/h

W mieście Rijeka, które znajduje się na północnym zachodzie Chorwacji, porywy wiatru sięgały 222 km/h. Duża część miasta została pozbawiona prądu, a w szkołach odwołano zajęcia. Zakłócenia dotknęły również transportu drogowego i kolejowego.

Nie lepiej było w stolicy tego kraju, gdzie wiatr powyrywał drzewa, a ofiarami spadających gałęzi zostało 17 osób. W Zagrzebiu prędkość wiatru dochodziła do 166 km/h.

Opady śniegu w Abruzji

Deszczowo i wietrznie było również we Włoszech. Silne wiatry spowodowały opóźnienia wielu lotów. We Florencji poziom wody w na rzece Arno zaczął gwałtownie wzrastać i wywołał obawy wśród mieszkańców. Jednak władze przyznały, że podwyższony stan wody nie stwarza zagrożenia. W innym z centralnych regionów Włoch – Abruzji – w wyższych partiach gór pojawiły się opady śniegu z deszczem, a ponieważ temperatura spadła poniżej 0 st. C, warunki drogowe w tym regionie były znacznie utrudnione.


Źródło: ENEX, Reuters TV, ansa.it, tm

Polecane:

Francja - Plaga komarów tygrysich w regionie Bordeaux i atlantyckiego wybrzeża kraju
Japońscy naukowcy opracowali prognozę powodziową na najbliższy, coraz cieplejszy wiek
Louisville, USA - Ulewny deszcz i powóź w największym mieście w stanie Kentucky
Japonia - Ponad 1700 osób zatruło się mrożonkami, gdzie ilość toksyn przekraczała normy ponad 2.5 mi...
20 marca czeka nas częściowe zaćmienie Słońca, Księżyc przed południem zasłoni 3/4 tarczy Słońca
USA - Bardzo wiele osunięć ziemi i zapadlisk pojawia się po ulewnych deszczach w stanie Oregon
Polska - Podczas burz jakie przeszły przez Beskidy i Pieniny zginęły dwie osoby, trzy zostały ranne ...
Tajfun Nepartak dotarł do Chin, ewakuowano ponad 422 tysiące osób
Burlington, USA - Mężczyzna zastrzelił 4 osoby w centrum handlowym i uciekł