Obywatelka Polski została zatrzymana przez chorwacką policję na granicy z Czarnogórą; w jej samochodzie znaleziono radioaktywny materiał, rad-226 – informują chorwackie media. Kobieta twierdzi, że pojemnik znalazła na plaży i nie wiedziała, co jest w środku. W sprawie prowadzone jest dochodzenie.

rad-226

Obywatelka Polski została zatrzymana w poniedziałek przez chorwacką policję na granicy z Czarnogórą; w jej samochodzie znaleziono radioaktywny materiał, rad-226 – informują w czwartek chorwackie media.

rad-226

Jak pisze dziennik „Jutarnji list”, Polkę, której nazwiska nie ujawniono, zatrzymano na przejściu granicznym Karasovići, na którym urządzenia do wykrywania materiałów radioaktywnych wykazały silne promieniowanie. Kobieta i jej samochód natychmiast odizolowano, a pojazd został przeszukany przez pracowników państwowego zakładu bezpieczeństwa nuklearnego, którzy znaleźli w nim szklane naczynie i trzy płócienne torby z izotopem radu-226.

Jak piszą chorwackie media, po wykryciu tego radioaktywnego materiału na przejściu granicznym ogłoszono stan wyjątkowy. Jednak gdy zmierzono promieniowanie, jego poziom został oceniony przez specjalistów jak niegroźny dla otoczenia.

Początkowo informowano, że Polka podróżowała samochodem na rosyjskich tablicach, jednak później sprostowano, że auto miało polską rejestrację.

Chorwacka prokuratura poinformowała później, że Polka została oskarżona o posiadanie niebezpiecznych substancji, za co grozi kara do trzech lat więzienia. W czwartek przewieziono ją do Dubrownika, gdzie spędzi miesiąc w areszcie śledczym.

Splicki dziennik „Slobodna Dalmacija” pisze, że 45-letnia kobieta urodziła się na Krymie i już kilkakrotnie przebywała w Chorwacji. W odpowiedzi na zarzuty mówi, że naczynie znalazła na plaży i wzięła je ze sobą, nie wiedząc co jest w środku.

Zagrzebski „Veczernji list” dodaje, że to, jak Polka weszła w posiadanie radioaktywnego materiału oraz do czego miał jej służyć, wykaże prowadzone w tej sprawie dochodzenie.

Izotop radu-226 był kiedyś wykorzystywany w medycynie jako źródło promieniowania w terapii przeciwnowotworowej, lecz później zastąpiono go bezpieczniejszymi środkami. Eliminowanie tego izotopu z chorwackich szpitali rozpoczęto w 1996 roku, a dziś cały materiał znajduje się w specjalnych magazynach w Zagrzebiu.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

USA - Groźny Hantawirus mógł zaatakować w Parku Narodowym Yosemite nawet 22 tys. turystów
Dubaj, ZEA - 89 państw zaakceptowało nowe Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne, a 55 odmówiło ...
Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny
ZEA - Według najnowszych badań, do końca wieku część Zatoki Perskiej doświadczy ekstremalnie wysokic...
USA - Z powodu śnieżycy stan wyjątkowy ogłoszono w 11 stanach, zginęło co najmniej 27 osób
NASA - Teleskop Hubble'a sfotografował najbardziej oddaloną od Ziemi galaktykę
Ogromny skandal we Francji, produkowano wadliwe części do reaktorów i systemów chłodzenia elektrowni...
Huragan tropikalny dotarł do Meksyku
Naukowcy odkryli, jak rozprzestrzeniają się w organizmie bakterie powodujące boreliozę