Badaczom z  Uniwersytetu Aalto  i  Centrum badań technicznych w Finlandii udało się wykazać eksperymentalnie iż próżnia ma właściwości których wcześniej nie obserwowano.  W próżni dochodzi do kreacji par wirtualnych cząstek które z kolei mogą stać się  wykrywalnymi cząstkami światła ( fotony).

Naukowcy  przeprowadzili  eksperyment z lustrem który pokazał iż zmieniając jego pozycje w próżni, wirtualne cząstki mogą  ulec transformacji w fotony  które możemy  obserwować.

Do eksperymentu  badacze użyli  szeregu nadprzewodzących urządzeń kwantowo-interferencyjnych(SQUID).Poprzez zmianę pola magnetycznego, prędkość światła  w urządzeniu  również może być zmieniona. Z punktu widzenia pola elektromagnetycznego  promieniowania próżni odbijane jest ono  od tego typu  urządzeń obserwujemy wówczas poruszające się lustro.

Zdjęcie z optycznego mikroskopu pokazuję łańcuch w którym  badano dynamiczny  efekt Casimira. Prędkość  światła w tym materiale może być różna  w wyniku zmiany pola magnetycznego poprzez pętle SQUID

„ Poprzez szybkie zróżnicowanie prędkości w szeregu, mogliśmy uzyskać fotony mikrofali  z próżni” wyjaśnia Pasi  Lähteenmäki  doktorant z Uniwersytetu Aalto.

Przyszłe badania w tym kierunku dla tych urządzeń uwzględniają kreację „ sztucznego” horyzontu zdarzeń i obserwacje promieniowania Hawkinga  emitowanego z horyzontu.

Współczesne obserwacje pozwalają kosmologom zbliżyć do początków wszechświata  i ulepszać rozwój  potężnych komputerów kwantowych.

 

 

 

Źródło:http://phys.org

 

Polecane:

Iran - Najsilniejsze w tym regionie trzęsienie ziemi od 10 lat, magnituda 5.6
Korea Południowa - Pigułki z martwych płodów i noworodków zalewają rynek [Video]
Chiny - Coraz większa woda zalewa kraj, kataklizm dotknął już około 2 mln osób
Japonia - Ponad 1700 osób zatruło się mrożonkami, gdzie ilość toksyn przekraczała normy ponad 2.5 mi...
Powolna śmierć Jeziora Aralskiego na zdjęciach z satelity, niegdyś czwartego największego jeziora św...
ONZ - W klęskach żywiołowych zginęło ponad 600 tysięcy osób w ciągu 20 lat
Francja - Wyjątkowo ciepły koniec grudnia, na termometrach 22 st.C. w cieniu
Atlantyk - Sztorm tropikalny Gaston przekształcił się w huragan o prędkości wiatru dochodzącej do 14...
Gabon, Afryka - Kłusownicy z Kamerunu masowo wybijają słonie afrykańskie leśne