Naukowcom udało się zmieścić malutkie urządzenie elektroniczne na kawałku plastiku o grubości ludzkiego włosa. Miniaturowy komputer z własnym zasilaniem może przywierać do ludzkiej skóry i na przykład monitorować funkcje życiowe, służyć jako urządzenie szpiegowskie, albo oferować nowe możliwości w rozrywce.

Urządzenie nazwane “naskórkowym systemem elektronicznym” zostało opracowane przez zespół naukowców z USA, Singapuru i Chin. Wyniki ich prac opublikowano w najnowszym wydaniu renomowanego tygodnika “Science”.

– To technologia, która zaciera granicę pomiędzy elektroniką i biologią – mówi jeden z twórców osiągnięcia, profesor John Rogers.

Opracowanie przełomowej technologii zajęło naukowcom sześć lat. – Naszym głównym celem było stworzenie technologii elektronicznej, która może zintegrować się ze skórą w takim stopniu, że stanie się niezauważalna dla człowieka – mówi Rogers.

Cuda niewidy

Urządzenie stworzone przez naukowców mieści się na płatku substancji o grubości około 50 mikronów, czyli nieco mniej niż rozmiar ludzkiego włosa. Dzięki temu jest w stanie samoczynnie przywrzeć do skóry, bez wykorzystania żadnego kleju. – Działa tutaj siła van der Waalsa. Dzięki niej elektroniczny tatuaż przylega do skóry na wiele godzin – stwierdzono w opisie technologii. Jednocześnie substancja, z której wykonano płatek z urządzeniem, jest “miękka w dotyku jak ludzka skóra”.

Cieniutki układ elektroniczny zużywa bardzo mało energii. Do ciągłego działania wystarczą wbudowane ogniwa słoneczne i nieustannie otaczające nas promieniowanie elektromagnetyczne. Urządzenie jest bardzo lekkie. Jego ciężar jest niemal niezauważalny przez człowieka.

Naukowcy wskazują na rozliczne możliwe zastosowanie ich wynalazku. Przyklejone do skóry miniaturowe systemy elektroniczne mogą monitorować funkcjonowanie organizmu, będąc o wiele bardziej poręczne niż obecnie stosowane elektrody. Przymocowane na krtani mogą na przykład z bardzo dużą dokładnością rozpoznawać nawet bardzo cichą mowę i transmitować ją w formie komend do komputera. Mogą również służyć do śledzenia i innych zastosowań szpiegowskich. Naukowcy wymieniają jeszcze szereg innych zastosowań.

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Japonia - Zawaliła się część tunelu Sasago, 5 osób nie żyje
Korea Południowa - Wyłączono już cztery reaktory jądrowe z powodu wykrycia podrabianych części
W Wielkim Zderzaczu Hadronów naukowcy prawdopodobnie odkryli trzeci rodzaj hadronów, czyli nową cząs...
USA - Chicago wyjątkowo przez jeden wieczór było całe we mgle, wszystko za sprawą wiru polarnego
Zimą rodzi się więcej leworęcznych chłopców niż dziewczynek, analizę przeprowadzono w Austrii i Niem...
Sydney, Australia - Ogromna burza pozbawiła prądu 200 tysięcy osób, spadła miesięczna norma opadów, ...
Samsung zrobił szybki dysk SSD o pojemności 16 TB w obudowie 2.5 cala
Collegedale, USA - Mały samolot rozbił się podczas lądowania, zginęły 2 osoby
Polska - W kieleckim szpitalu dziecko urodziło dziecko, 12-latka zaszła w ciąże w piątej klasie pods...