W grudniu miłośnicy astronomii nie mogą narzekać na brak atrakcji. Blisko opozycji znajdzie się Jowisz, a także planetoida Pallas. Będzie można podziwiać m.in. dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, oraz jasną kometę.

W grudniu Słońce wznosi się najniżej nad horyzontem, a dni trwają rekordowo krótko. W niedzielę, 1 grudnia w Warszawie nasza dzienna gwiazda wzeszła o godz. 7.22, a zajdzie o godz. 15.27. Z kolei ostatniego dnia miesiąca Słońce pojawi się o godz. 7.45, a zniknie za horyzontem o godz. 15.33. 

Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy wypada w tym roku 21 grudnia o godz. 18.11. W dniu przesilenia dzień będzie najkrótszy i potrwa zaledwie 7 godzin i 43 minuty.

Wenus zaświeci wieczorem

Grudzień to dobry czas do obserwacji najjaśniejszej planety – Wenus. Wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, świeci ona około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Natomiast Marsa można obserwować nad ranem. Wówczas widać go w konstelacji Panny, prawie 40 stopni nad południowym horyzontem.

Przez lornetkę ujrzymy Neptuna i Urana

Jowisz znajdzie się w opozycji 5 stycznia, dlatego przełom grudnia i stycznia będzie doskonałym czasem do podziwiania największej planety Układu Słonecznego – widać ją będzie prawie przez całą noc w konstelacji Bliźniąt.

Z kolei Uran świeci w konstelacji Ryb i można go obserwować w pierwszej połowie nocy na wysokości niespełna 40 stopni nad horyzontem. Wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, góruje zaś Neptun. Dostrzec go można na wysokości 25 stopni nad południowym horyzontem w gwiazdozbiorze Wodnika. Do obserwacji Neptuna i Urana warto wykorzystać lornetkę.

W grudniu w opozycji znajdzie się planetoida (2) Pallas. Swój maksymalny blask osiągnie ona na przełomie grudnia i stycznia. Będzie wtedy ją można zobaczyć przez małe lornetki.

Dwa potężne roje meteorów na grudniowym niebie

Grudzień to również miesiąc dwóch sporych rojów meteorów: potężnych Geminidów i mniejszych Ursydów. Geminidy widać od 4 do 17 grudnia z wyraźnym maksimum rzędu 100 zjawisk na godzinę, które w tym roku wystąpi w rankiem 14 grudnia (około godz. 6.45 naszego czasu). Według astronomów warunki do obserwacji samego maksimum są dość dobre. Zbliżający się do pełni Księżyc zajdzie około godz. 4.30 naszego czasu, a to spowoduje, że przez następne dwie godziny warunki do obserwacji będą bardzo dobre.

Ursydy widać od 17 do 26 grudnia, a ich dość szerokie maksimum wypada w tym roku 22 grudnia około godz. 15 naszego czasu. Zwykle w maksimum obserwuje się około 10-15 meteorów na godzinę, ale Ursydy są rojem bardzo nieregularnym i gotowym do sprawiania miłych niespodzianek – dodaają naukowcy.

Gołym okiem ujrzymy Lovejoy

Na grudniowym niebie można też podziwiać kometę C/2013 R1 (Lovejoy). Jej blask jest na tyle silny, że można ją dojrzeć gołym okiem. Na początku grudnia widać ją w północnej części gwiazdozbioru Wolarza. Nad ranem świeci wysoko – około 50 stopni nad wschodnim horyzontem. Warunki do jej obserwacji będą więc świetne.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Trzęsienie ziemi 400 km od Tokio w Japonii o magnitudzie 7.2 stopnia
USA - Otwarto jedną z trzech gigantycznych śluz na rzece Missisipi
Na Pacyfiku uformował się kolejny Huragan, otrzymał imię "Calvin"
Strumienie gazów wyrzucane przez czarną dziurę w centrum ogromnej galaktyki M87 [Video]
USA - Awarii uległa rakieta Falcon 9, włączono procedurę autodestrukcji [Video]
Przez przypadek udało się odkryć najjaśniejszy pulsar, świeci 10 milionów razy mocniej niż Słońce, z...
Rozpoczął się dwuletni okres testowania modułu mieszkalnego BEAM podłączonego do Międzynarodowej Sta...
Wirus Zika utrzymuje się w płynach ustrojowych dłużej, niż sądzono, przez to drogą płciową przenosi ...
Polska - W cementowni odkryto skamieliny pradawnego latającego gada, Ozimek volans królował na niebi...