Potencjał grafenu jako materiału dla całej elektroniki użytkowej jest przeogromny. Podobnie jak w przypadku baterii i superkondensatorów.

Naukowcy z Uniwersytetu Rice, którzy specjalizują się w badaniach nad „materiałem przyszłości”, odkryli, że po dodaniu do struktur grafenu atomów boru powstanie ultracienka, efektywna i elastyczna anoda dla baterii litowo-jonowych. Dodanie boru powoduje, że grafenowa anoda lepiej przyciąga jony litu, co do tej pory stanowiło problem w projektach grafenowych akumulatorów.

Zastosowanie anody z grafenu w litowo-jonowych bateriach skutkuje przede wszystkim o wiele (nawet 10-krotnie) szybszym ładowaniem się akumulatora i dłuższym przechowywaniem energii w porównaniu z anodą grafitową. Zainteresowana grafenowymi bateriami jest Honda, która chce wykorzystać je w swoich elektrycznych samochodach. Materiał ten jest także na celowniku takich firm, jak KIA czy Hyundai. Zaangażowanie się dużych korporacji w rozwój grafenu każe nam sądzić, że jego właściwości zostaną wykorzystane naprawdę niebawem.

Do grafenowej katody natomiast, ci sami naukowcy z Uniwersytetu Rice, dodali tlenek wanadu, uzyskując doskonałą efektywność i wydajność. Baterie korzystające z takiej katody mogą ładować się w 20 sekund i zachować ponad 90 procent swojej pojemności po tysiącu rozładowań. Co ważne, katodę taką można uzyskać w nieskomplikowanym procesie przemysłowym i masowo wyprodukować.

Ale grafen nie jest wykorzystywany jedynie jako budulec elektrod. Jest używany także jako materiał aktywny, tworzący tzw. superkondensatory. Mogą one ładować się w zaledwie kilka sekund, a przechowywać mogą potężne pokłady energii. Swoje zastosowanie „materiał przyszłości” znajduje także w bateriach słonecznych.

Źródło:chip.pl

Polecane:

Fukushima, Japonia - Usuwanie skażeń potrwa dziesięciolecia
USA - Częściowa ewakuacja Nowego Orleanu z powodu burzy tropikalnej Lee
Padł rekord wysokiej temperatury w maju na Półkuli Północnej, nie było tak ciepło od 1880 roku, gdy ...
Największa eksplozja w kosmosie - Nowe odkrycie związane z rozbłyskami Gamma
Indie - Monsun doprowadził do gigantycznej powodzi w dwóch północnych stanach Uttarakhand i Himachal...
Księżyc Saturna wygląda inaczej niż naukowcy myśleli, sonda Cassini w lutym przeskanowała grawitację...
Arktyka - Gazprom rozpoczął wydobycie ropy na Morzu Barentsa, może to być ogromne zagrożenie dla śro...
Indie - Smartfon z 4 calowym wyświetlaczem i 4 rdzeniowym procesorem za 4 dolary
UK - Wysoki Trybunał orzekł, że rząd brytyjski nie może rozpocząć procedury Brexitu bez zgody parlam...