Istnieje ryzyko, że w ciągu następnych sześciu miesięcy na Pacyfiku pojawi się El Nino – informują naukowcy z NOAA. To niebezpieczne zjawisko, które zazwyczaj prowadzi m.in. do katastrofalnych susz, czy powodzi.

Od lutego do kwietnia basen ciepłej wody w Pacyfiku znacznie się przesunąłOd lutego do kwietnia “basen ciepłej wody” w Pacyfiku znacznie się przesunął

 

Niedawno należące do NOAA (Amerykańska Służba Meteorologiczna i Oceaniczna) Climate Prediction Center wydało zawiadomienie o możliwym pojawieniu się El Nino w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

Jak podkreślają naukowcy, to nie ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu, a jedynie informacja, że w rejonie Pacyfiku występują warunki sprzyjające rozwojowi tej anomalii.

Jak zmieniała się temperatura?

Żeby zobrazować problem, specjaliści z NOAA sporządzili trzy wykresy. Jeden dla lutego, drugi dla marca, a trzeci dla kwietnia. Zaznaczyli na nich, w jaki sposób zmieniła się średnia temperatura wody (do głębokości 300 metrów) w ciągu tych trzech miesięcy.

Pod każdym z wykresów znajduje się pasek barw, na podstawie którego szybko można stwierdzić, czy dana temperatura jest niższa, równa bądź wyższa od średniej wieloletniej (z lat 1981-2010).

Ciepły “basen” coraz bliżej Ameryki Południowej

Co wynika z porównania obrazów? W lutym spory “basen” z cieplejszą wodą znajdował się bardziej na zachód, z kolei w kwietniu był już znacznie bliżej wybrzeża Ameryki. Zauważono również, że od połowy kwietnia ciepła woda znajdowała się dość blisko powierzchni oceanu.

I to właśnie te wysokie temperatury przy powierzchni są dość niezwykłym zjawiskiem. Powód? Naukowcy tłumaczą, że w tej części świata wiatr wieje ze wschodu na zachód. “Ciągnie” wtedy za sobą cieplejsze wody zalegające w okolicach wybrzeży Ameryki Południowej w kierunku Indonezji.

Katastrofalne szkody po El Nino

Jeśli jednak okażę się, że te wschodnie wiatry nieco zwolnią, to “basen” z cieplejszą wodą powoli wraca w kierunku Ameryki Południowej. W efekcie może to doprowadzić do zmian w cyrkulacji atmosferycznej, co z kolei wiąże się z katastrofalnymi skutkami klimatycznymi na całym globie – np. suszami w Azji i Azji, intensywnymi opadami w Ameryce Południowej.

Różnica między średnią temperaturą Pacyfiku w lutym a w ciągu wielolecia 1981-2010

Różnica między średnią temperaturą Pacyfiku w lutym a w ciągu wielolecia 1981-2010

Różnica między średnią temperaturą Pacyfiku w marcu a w ciągu wielolecia 1981-2010Różnica między średnią temperaturą Pacyfiku w marcu a w ciągu wielolecia 1981-2010

Różnica między średnią temperaturą Pacyfiku w kwietniu a w ciągu wielolecia 1981-2010

Różnica między średnią temperaturą Pacyfiku w kwietniu a w ciągu wielolecia 1981-2010

Źródło: NOAA, tm

Polecane:

Teksas, USA - Tragiczny bilans pożarów, spalone 1554 domy, spłonęło 13750 hektarów
Odkryto pierwszą planetoidę z pierścieniami takimi jakie ma Saturn, Chariklo ma 300 km średnicy
WHO - 1069 ofiar wirusa Ebola, 1975 zarażonych, śmiertelność wynosi 9/10
Ukraina - U wybrzeży Krymu wyłowiono bardzo groźne ryby fugu, które zamieszkują wody Australii, Japo...
Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie, zgi...
Co roku do Amazonii dociera prawie 30 milionów ton pyłu znad Sahary
Gwinea - Wozili w taksówce krewnego, który zmarł przez wirus Ebola
Na Morzu Północnym 14 metrowa fala uderzyła w platformę wiertniczą, jedna osoba zginęła, ewakuowano ...
Potwierdzono kluczowe znaczenie miedzi dla przemiany materii, jest niezbędna w procesie spalania tka...