Odchody, które himalaiści pozostawiają po sobie na Mount Evereście, stały się poważnym problemem. Nie tylko nieprzyjemnie pachną, lecz także są zagrożeniem dla zdrowia.

Śmieci na Mount Evereście

700 himalaistów oraz przewodników spędza trwający prawie dwa miesiące sezon wspinaczkowy na zboczach Mount Everestu. Zostawiają tam po sobie duże ilości śmieci, a także odchody. Te drugie stanowią poważne zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia ludzi, którzy korzystają z wody pochodzącej z rzek zasilanych topniejącymi lodowcami.

– Wspinacze zwykle kopią dziury w śniegu i tam porzucają odchody, które piętrzą się przez lata. To jest zagrożenie dla zdrowia, a problem należy rozwiązać – powiedział Ang Tshering Sherpa, szef Nepalskiego Towarzystwa Wspinaczkowego (ang. Nepal Mountaineering Association). – Ludzkie odchody, które porzucane są przez dziesięciolecia, wydzielają również nieprzyjemny zapach – dodał.

 

Nie tak łatwo o toaletę

Wspinacze bronią się, twierdząc, że często zmuszeni są do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych za pobliską skałą, bo standardy higieniczne w obozowiskach są bardzo niskie – obozy znajdujące się na wysokości 5300 oraz 8850 tys. m nie mają toalet w ogóle.

Władze Nepalu będą ściśle kontrolować całą sytuację i w razie potrzeby mają zamiar egzekwować kary. Wspinacze muszą czuć się zobowiązani do sprzątania po sobie.

Liczymy na to, że tych z Was, którzy chcieliby wspiąć się na Czomolungmę, nie zniechęci specyficzny aromat. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak zdobywa się najwyższą górę świata, poznajcie Piotra Cieszewskiego, który w 60. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest zdobył go. Cieszewskiemu, dla którego była to pierwsza wizyta w Himalajach, przyświecały słowa: „obawa przed przegraną doprowadzi cię na szczyt”.

 

Źródło: express.co.uk, theguardian.com, telegraph.co.uk, tvnmeteo

Polecane:

Już niedługo będą dostępne soczewki kontaktowe z wyświetlaczem i bezprzewodowym zasilaniem
Polska - Naukowcy twierdzą, że bliskie otoczenie Układu Słonecznego jest inne, niż nam się wydawało
Wenecja - 75 procent miasta pod wodą
Trening mózgu wzmacnia pamięć roboczą, ale nie inteligencję płynną
Grecja - Ulewne deszcze i gwałtowna powódź poprzedzone dużym parowaniem podczas burzy geomagnetyczne...
Sydney, Australia - Ogromna burza pozbawiła prądu 200 tysięcy osób, spadła miesięczna norma opadów, ...
Szwajcaria - Tajemniczy rytuał przed siedzibą CERN-u w Genewie
Na gazowym olbrzymie HAT-P-7b oddalonym od nas o tysiąc lat świetlnych mogą być chmury z dużą zawart...
Wiltshire, UK - Kilka tysięcy krzaków marihuany za ponad milion funtów w podziemnym schronie atomowy...