Między innymi szkodliwą rtęć oraz heroinę zawierały cudowne specyfiki, którymi ponad 100 lat temu próbowali leczyć się nasi przodkowie. Skład medykamentów przechowywanych przez jedno z amerykańskich muzeów zbadano metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej.

Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn w amerykańskim stanie Michigan miało w swoich zasobach dziesiątki specyfików, którymi nasi przodkowie leczyli różne choroby w okresie od XVIII wieku do początków XX wieku. Żeby ustalić, czym tak naprawdę są pochodzące z najróżniejszych źródeł medykamenty, władze muzeum poprosiły o pomoc Marka Benvenuto z University of Detroit. 

I dobry wapń, i zła rtęć

Zespół, na czele którego stanął Benvenuto, przebadał stuletnie leki, sprzedawane m.in. na targach, metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej. Okazało się, że część z nich zawierała pierwiastki chemiczne, które do dziś uważamy za nieszkodliwe i skuteczne. Mowa tu na przykład o wapniu, żelazie i cynku. Inne składały się w dużej mierze z bardzo niebezpiecznych substancji – heroiny, alkoholu, arsenu, ołowiu i rtęci. To właśnie tymi ostatnimi leczono chociażby syfilis.

Pierwsze kroki w nowoczesnej medycynie

Jak podkreślił Benvenuto, który był gościem niedawnego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (American Chemical Society), to, co jest najciekawsze w odkryciu, to fakt, że właśnie w taki sposób – tworząc cudowne leki – stawiano pierwsze kroki w nowoczesnej medycynie.

Więcej szczegółów na temat składu specyfików zespół ujawni wkrótce, Póki co trwają dalsze badania nad składem substancji.

Źródło: BBC, portal.acs.org, tm

Polecane:

W ciągu trzech ostatnich lat ilość kataklizmów naturalnych wzrosła o 250%
Teleskopy ESA znalazły gigantyczne ilości pary wodnej, obłok molekularny wkrótce może stać się gwiaz...
Pomiędzy galaktyką M31, a galaktyką M33 odkryto ogromne obłoki wodoru
Po praz pierwszy astronomowie podglądali galaktykę na chwilę przed jej śmiercią
Przełom w konstrukcji akumulatorów litowo-jonowych, zamiast anody z grafitu zastosowano żel, zawiera...
Iran - Temperatura odczuwalna osiągnęła 74 st.C.
Tybet - Turzyca bagienna potrafi precyzyjnie przewidzieć nadejście monsunu, roślina rozwija wtedy sw...
USA - Najnowszy satelita Pentagonu przestał działać, z niewiadomych przyczyn DMSP Flight 19 nie reag...
Atak hakerski za pomocą domowych kamer internetowych sparaliżował serwisy takie jak Twitter, PayPal,...