Między innymi szkodliwą rtęć oraz heroinę zawierały cudowne specyfiki, którymi ponad 100 lat temu próbowali leczyć się nasi przodkowie. Skład medykamentów przechowywanych przez jedno z amerykańskich muzeów zbadano metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej.

Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn w amerykańskim stanie Michigan miało w swoich zasobach dziesiątki specyfików, którymi nasi przodkowie leczyli różne choroby w okresie od XVIII wieku do początków XX wieku. Żeby ustalić, czym tak naprawdę są pochodzące z najróżniejszych źródeł medykamenty, władze muzeum poprosiły o pomoc Marka Benvenuto z University of Detroit. 

I dobry wapń, i zła rtęć

Zespół, na czele którego stanął Benvenuto, przebadał stuletnie leki, sprzedawane m.in. na targach, metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej. Okazało się, że część z nich zawierała pierwiastki chemiczne, które do dziś uważamy za nieszkodliwe i skuteczne. Mowa tu na przykład o wapniu, żelazie i cynku. Inne składały się w dużej mierze z bardzo niebezpiecznych substancji – heroiny, alkoholu, arsenu, ołowiu i rtęci. To właśnie tymi ostatnimi leczono chociażby syfilis.

Pierwsze kroki w nowoczesnej medycynie

Jak podkreślił Benvenuto, który był gościem niedawnego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (American Chemical Society), to, co jest najciekawsze w odkryciu, to fakt, że właśnie w taki sposób – tworząc cudowne leki – stawiano pierwsze kroki w nowoczesnej medycynie.

Więcej szczegółów na temat składu specyfików zespół ujawni wkrótce, Póki co trwają dalsze badania nad składem substancji.

Źródło: BBC, portal.acs.org, tm

Polecane:

Gwałtownie wzrasta sprzedaż miejsc w bunkrach
Wyciekł raport o globalnym ociepleniu - "Dwutlenek węgla nie jest tak ważnym czynnikiem globaln...
USA - W pobliżu Goodland w stanie Kansas powstał ogromny lej krasowy o średnicy 60 metrów i głębokoś...
Egipt - Budowniczowie piramid mogli przemieszczać ciężkie bloki skalne przez pustynię, wylewając wod...
ESO uruchomiło instrument o nazwie SPHERE, który pozwoli obserwować planety pozasłoneczne
Samolot na energię słoneczną Solar Impulse 2 przerwał podróż dookoła świata, przegrzewające się akum...
Silne trzęsienie ziemi na Morzu Śródziemnym pomiędzy Hiszpanią, a Marokiem, magnituda 6.1
Indie - W ciągu zaledwie kilku dni co najmniej 120 osób zabiły pioruny
Wkrótce będzie można kupić tłumacz 37 języków działający w czasie rzeczywistym, jest w formie słucha...