Między innymi szkodliwą rtęć oraz heroinę zawierały cudowne specyfiki, którymi ponad 100 lat temu próbowali leczyć się nasi przodkowie. Skład medykamentów przechowywanych przez jedno z amerykańskich muzeów zbadano metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej.

Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn w amerykańskim stanie Michigan miało w swoich zasobach dziesiątki specyfików, którymi nasi przodkowie leczyli różne choroby w okresie od XVIII wieku do początków XX wieku. Żeby ustalić, czym tak naprawdę są pochodzące z najróżniejszych źródeł medykamenty, władze muzeum poprosiły o pomoc Marka Benvenuto z University of Detroit. 

I dobry wapń, i zła rtęć

Zespół, na czele którego stanął Benvenuto, przebadał stuletnie leki, sprzedawane m.in. na targach, metodą tzw. fluorescencji rentgenowskiej. Okazało się, że część z nich zawierała pierwiastki chemiczne, które do dziś uważamy za nieszkodliwe i skuteczne. Mowa tu na przykład o wapniu, żelazie i cynku. Inne składały się w dużej mierze z bardzo niebezpiecznych substancji – heroiny, alkoholu, arsenu, ołowiu i rtęci. To właśnie tymi ostatnimi leczono chociażby syfilis.

Pierwsze kroki w nowoczesnej medycynie

Jak podkreślił Benvenuto, który był gościem niedawnego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (American Chemical Society), to, co jest najciekawsze w odkryciu, to fakt, że właśnie w taki sposób – tworząc cudowne leki – stawiano pierwsze kroki w nowoczesnej medycynie.

Więcej szczegółów na temat składu specyfików zespół ujawni wkrótce, Póki co trwają dalsze badania nad składem substancji.

Źródło: BBC, portal.acs.org, tm

Polecane:

D.R. Konga, Afryka - W niedzielę nastąpiła erupcja wulkanu Nyamuragira [Video]
Katherina, Australia - Inwazja ponad 250 tysięcy nietoperzy na jedno miasto, zagrożenie epidemią wśc...
Rosja - Stracili kontrolę nad większością satelitów cywilnych i stacją ISS z powodu uszkodzenia kabl...
USA - W ciągu 10 lat aż 639 razy uciekły wirusy i groźne szczepy bakterii z laboratoriów eksperyment...
Japonia - Wyciekło nawet 120 ton radioaktywnej wody z nieszczelnego zbiornika w Fukushimie
Iran - Największe od 50 lat śnieżyce na północy kraju, spadły nawet 2 metry śniegu, temperatura obni...
Szubin, Polska - Podczas festynu samobieżna haubica wjechała w budynek [Video]
Japonia - Styropianowe domki coraz popularniejsze, odporne są na trzęsienia ziemi
Całowanie zwiększa odporność organizmu i zmniejsza reakcję alergiczną, w 10-cio sekundowym pocałunku...