Jednorazowe doustne podanie zmutowanego cyklotydu, roślinnego polipeptydu cyklicznego, zapobiega u myszy rozwojowi stwardnienia rozsianego (SR). Nastąpiła duża poprawa w zakresie objawów. Nie odnotowano też kolejnych rzutów choroby – opowiada Christian Gruber z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego.

Doustne podanie cyklotydu hamuje rozwój SR

Doustne podanie cyklotydu hamuje rozwój SR

Jak wyjaśniają członkowie zespołu z Austrii, Australii, Niemiec i Szwecji, eksperyment in vivo to pokłosie wcześniejszych badań, które wykazały, że kalata B1 wycisza namnażanie limfocytów T, a wg teorii ściśle immunologicznej, to one odgrywają główną rolę w zapoczątkowaniu procesu zapalnego w przebiegu SR. Bazując na tych obiecujących rezultatach, akademicy chcieli określić aktywność cyklotydu kalata B1 w mysim modelu choroby. Okazało się, że podanie doustne prowadziło do znacznego opóźnienia wystąpienia objawów, w dodatku były one lżejsze.

W momencie, gdy wystąpiłyby objawy neurologiczne, a wczesne patologiczne zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego byłyby widoczne na zdjęciach z rezonansu magnetycznego, można by podawać ten lek jako podstawową terapię. W mysim modelu SR po doustnej aplikacji cyklotydu objawy były znacznie zredukowane, możliwe zatem, że u ludzi dałoby się wydłużyć przerwy między rzutami choroby albo w ogóle zapobiec początkowi choroby – twierdzą Gruber i Gernot Schabbauer.

Podanie cyklotydu kalata B1, w którego cząsteczce jedną z treonin zastąpiono lizyną, nie wywoływało żadnych skutków ubocznych. Hamowanie namnażania limfocytów i spadek poziomu cytokin prozapalnych, zwłaszcza interleukiny 2 (IL-2), odróżnia cyklotyd od innych leków dostępnych na rynku (Wiedeński Uniwersytet Medyczny i Szpital Uniwersytecki we Fryburgu Bryzgowijskim złożyły w kilku krajach wnioski patentowe; prawa do patentu scedowano na założoną specjalnie w tym celu firmę Cyxone). Pierwsza faza testów klinicznych nowego leku ma się, wg Grubera, rozpocząć pod koniec 2018 r.

Sposób działania cyklotydów odkryła 3 lata temu ta sama austriacko-niemiecka ekipa. Hamują one substancję sygnałową – wspominaną wcześniej IL-2 – a wskutek tego namnażanie limfocytów T. Oznacza to, że roślinne polipeptydy cykliczne dałoby się wykorzystać w terapii innych chorób z autoagresji, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Źródło: Medical University of Vienna, kopalniawiedzy.pl

 

Polecane:

Rosja - Nieudana misja na Fobos, księżyc Marsa
Odkryto tlenek węgla wokół gwiazdy Beta Pictoris i ogromne skupisko 13 mld km od gwiazdy, nieznany j...
Elon Musk chce stworzyć sieć satelitów, dzięki którym każda osoba na świecie będzie miała tani dostę...
USA - Pierwsze od 10 lat tornado przeszło przez Los Angeles [Video]
Meksyk - W ciągu doby doszło do kilku erupcji wulkanu Popocatepetl
Rakieta Falcon 9 eksplodowała 140 sekund po starcie na wysokości 45 km [Video]
Nowa Zelandia - Cyklon Cook dotarł do wysp, wiatr w porywach do 150 km/h, w ciągu godziny może spaść...
Japonia - Prawdopodobnie zarejestrowano pierwszy przypadek zarażenia się chorobą odkleszczową od inn...
ESO - Po raz pierwszy zaobserwowano proces zderzania się i łączenia gwiazd neutronowych, oprócz fal ...