Jednorazowe doustne podanie zmutowanego cyklotydu, roślinnego polipeptydu cyklicznego, zapobiega u myszy rozwojowi stwardnienia rozsianego (SR). Nastąpiła duża poprawa w zakresie objawów. Nie odnotowano też kolejnych rzutów choroby – opowiada Christian Gruber z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego.

Doustne podanie cyklotydu hamuje rozwój SR

Doustne podanie cyklotydu hamuje rozwój SR

Jak wyjaśniają członkowie zespołu z Austrii, Australii, Niemiec i Szwecji, eksperyment in vivo to pokłosie wcześniejszych badań, które wykazały, że kalata B1 wycisza namnażanie limfocytów T, a wg teorii ściśle immunologicznej, to one odgrywają główną rolę w zapoczątkowaniu procesu zapalnego w przebiegu SR. Bazując na tych obiecujących rezultatach, akademicy chcieli określić aktywność cyklotydu kalata B1 w mysim modelu choroby. Okazało się, że podanie doustne prowadziło do znacznego opóźnienia wystąpienia objawów, w dodatku były one lżejsze.

W momencie, gdy wystąpiłyby objawy neurologiczne, a wczesne patologiczne zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego byłyby widoczne na zdjęciach z rezonansu magnetycznego, można by podawać ten lek jako podstawową terapię. W mysim modelu SR po doustnej aplikacji cyklotydu objawy były znacznie zredukowane, możliwe zatem, że u ludzi dałoby się wydłużyć przerwy między rzutami choroby albo w ogóle zapobiec początkowi choroby – twierdzą Gruber i Gernot Schabbauer.

Podanie cyklotydu kalata B1, w którego cząsteczce jedną z treonin zastąpiono lizyną, nie wywoływało żadnych skutków ubocznych. Hamowanie namnażania limfocytów i spadek poziomu cytokin prozapalnych, zwłaszcza interleukiny 2 (IL-2), odróżnia cyklotyd od innych leków dostępnych na rynku (Wiedeński Uniwersytet Medyczny i Szpital Uniwersytecki we Fryburgu Bryzgowijskim złożyły w kilku krajach wnioski patentowe; prawa do patentu scedowano na założoną specjalnie w tym celu firmę Cyxone). Pierwsza faza testów klinicznych nowego leku ma się, wg Grubera, rozpocząć pod koniec 2018 r.

Sposób działania cyklotydów odkryła 3 lata temu ta sama austriacko-niemiecka ekipa. Hamują one substancję sygnałową – wspominaną wcześniej IL-2 – a wskutek tego namnażanie limfocytów T. Oznacza to, że roślinne polipeptydy cykliczne dałoby się wykorzystać w terapii innych chorób z autoagresji, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Źródło: Medical University of Vienna, kopalniawiedzy.pl

 

Polecane:

Chiny - Olbrzymia i dziwna chmura nad Pekinem zastanawia naukowców [Video]
Pakistan - Deszcze monsunowe trwają już 3 tygodnie, zginęło 90 osób
LG rusza z produkcją elastycznych wyświetlaczy OLED o przekątnej 6 cali, według producenta nowe wyśw...
Ćwierć miliarda dzieci na świecie nie potrafi czytać, pisać ani liczyć, choć wiele z nich uczęszczał...
Brazylia - Zuchwały napad na fabrykę Samsunga, skradziono 40 tysięcy sztuk sprzętu elektronicznego o...
Nieznane są przyczyny zasłabnięcia bardzo wielu osób na pokładzie Airbusa A380 linii British Airways...
W Chinach odkryto nowy niezwykły gatunek pająka, który wygląda jak liść
USA - Niezwykły taniec goryla w zoo w Dallas
Australia - Karmią krowy słodyczami, żeby mięso miało specyficzny smak, tak powstaje najdroższa na ś...