Afrykański pomór świń potwierdzono już u 29 padłych w Republice Czeskiej dzików – poinformowała w środę czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna, zaznaczając, że od wtorku liczba takich przypadków wzrosła o cztery.

Na pierwsze dwa padłe dziki, u których wykryto później afrykański pomór świń, natrafiono w dniach 21 i 22 czerwca na obrzeżach miasta Zlin we wschodniej części Moraw. W całym kraju (województwie) zlińskim znaleziono od tego czasu łącznie 47 martwych dzików, przy czym u 13 z nich testy dały wynik negatywny, a wyniki badań czterech innych nie zostały jeszcze ogłoszone. W jednym przypadku zaawansowany rozkład ciała zwierzęcia prawdopodobnie uniemożliwi analizę biomedyczną.

 

Ognisko choroby

Najbliższe znane zagraniczne ognisko afrykańskiego pomoru świń znajduje się w odległości około 400 kilometrów od Republiki Czeskiej. W wydanym w środę komunikacie prasowym administracja weterynaryjna SVS oświadczyła, iż na razie nie wiadomo, w jaki sposób choroba ta została zawleczona.

Przedstawiciel SVS Petr Majer wyraził opinię, że źródłem zakażenia mogły być upolowane dziki, które sprowadzono w celu spreparowania w trofea myśliwskie.

– Jako możliwe źródło zawleczenia pomoru do Republiki Czeskiej nie należy, obok skażonych produktów, wykluczyć także pośredniego przeniesienia poprzez inne przedmioty

Jego zdaniem, do tych szczególnych czynników ryzyka mogą należeć uboczne produkty zwierzęce, przeznaczone do wypchania lub innych procedur, przywiezione z terenów występowania afrykańskiego pomoru świń.

 

Polecane:

Chiny - Szanghaj sparaliżowany przez tajfun Bolaven
USA - Koncern BP zapłaci 4.5 mld dol. za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, jest to najwyższa kara ...
Zimbabwe - W parku narodowym Hwange kłusownicy otruli cyjankiem co najmniej 41 słoni
Iran - Trzęsienie ziemi o sile 5.6 w skali Richtera zaledwie 60 km od elektrowni atomowej
USA - Upały i susza na zachodzie, śnieg i mróz na wschodzie
UK - Odkryto metodę diagnozowania świadomości pacjentów pozostających w stanie śpiączki
Lille, Francja - Ogólna znieczulica, 15 osób przyglądało się próbie gwałtu na kobiecie i nikt nie po...
Francja - Z powodu wichury "Zeus" dwie osoby zginęły, 600 tysięcy gospodarstw domowych zos...
Słońce - Kolejna dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi już w piątek 21 kwietnia i wywoła śre...