27-stopniowy mróz odnotowano w sobotę na północy Czech. W wielu miejscach kraju tak zimno jak tego dnia nie było od 30 lat. Na południu z Węgier z kolei sobota przyniosła nie tylko mróz, lecz także bardzo duże opady śniegu.

W północnych Czechach temperatura spadła w sobotę do  -27 st. Celsjusza , jak poinformował Czeski Urząd Hydrometeorologii. Węgierski Instytut Meteorologii ogłosił z kolei najwyższy, czerwony alert śniegowy na południu kraju.

 

Najzimniej od 30 lat

Niemal jedna czwarta stacji meteorologicznych na terenie Czech odnotowała najniższe temperatury od 30 lat. Najchłodniej było w Górach Izerskich i Karkonoszach.

Zmarły z wychłodzenia

Z powodu wychłodzenia w miejscowości Plavy koło Jabłońca nad Nysą zmarł 67-letni mężczyzna. Rzeczniczka wojewódzkiego pogotowia ratunkowego w Libercu poinformowała, że ciało mężczyzny znaleziono przed jego domem. To pierwsza ofiara śmiertelna tegorocznego ataku zimy w Czechach.

Źle przy granicy z Polską 

Czeska policja ostrzegała kierowców przed trudnymi warunkami jazdy. Najtrudniejsza sytuacja panowała w piątek w krajach (województwach): libereckim, usteckim i karlowarskim przy granicach z Polską i z Niemcami. Doszło tam do wielu wypadków.

Na Węgrzech ponadto wietrznie

Z mrozem i opadami śniegu zmagały się również południowo-zachodnie Węgry. Węgierski Instytut Meteorologii ogłosił czerwony alarm w komitacie (województwie) Baranya przy granicy z Chorwacją.
Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Mohacza, Peczu i Szigetvaru. W ciągu doby spadło tam 20 centymetrów śniegu, a prędkość wiatru przekraczała 60 km/h.

Nie wyjeżdżać z domów

W zamieciach i zawiejach śnieżnych na autostradach M-6 i M-60 z Budapesztu do Chorwacji utknęło wiele ciężarówek. Na drogi wyjechało 200 pługów śnieżnych i piaskarek. Węgierska policja apelowała do kierowców, aby zakładali łańcuchy na koła swoich samochodów lub w ogóle nie wyjeżdżali z domów.

Brak prądu

W całym komitacie Baranya ponad 500 gospodarstw nie miało prądu.

Złe prognozy

Synoptycy w Czechach i na Węgrzech ostrzegają przed dalszymi silnymi mrozami i śnieżycami. W najbliższym czasie oczekiwane są tam temperatury poniżej  -20 st. C. Na Węgrzech może też spaść nawet pół metra śniegu.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Galaktyka spiralna Messier 106, odległa od nas o 20 mln lat świetlnych
Planetoida 2012 DA14, o wielkości od 45 do 65 m przeleciała rekordowo blisko Ziemi
NASA potwierdziła pobranie pierwszej próbki z odwiertu na Marsie
Łotwa - Tajemniczy wir powstał przy samej rzece i pożerał wszystko na swojej drodze [Video]
Hampshire, UK - Prywatny samolot z czterema osobami na pokładzie rozbił się na lotnisku Blackbushe, ...
Morze Północne - Holenderski frachtowiec Flinter Star zatonął u wybrzeży Belgii po tym jak zderzył s...
Islandia to niezwykły kraj na wyspie, która coraz bardziej pęka
Za tydzień, 9 listopada na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna, która wywoła średnią burzę ge...
Francja - Na przejściach dla pieszych znajdą się wideoradary, które nagrywać będą samochody nieustęp...