O tym, że gorzka czekolada dobrze wpływa na nasze zdrowie wiemy od dawna, ale naukowcy z Louisiana State University odkryli wreszcie, co dokładnie za tym stoi. Okazuje się, że czekolada to ulubiona przekąska niektórych bakterii, zasiedlających nasz przewód pokarmowy. To dzięki nim produkty rozkładu czekolady o silnym przeciwzapalnym działaniu łatwiej się wchłaniają i korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny.

Proszek kakaowy, podstawowy składnik gorzkiej czekolady, zawiera znaczne ilości polifenoli, silnych przeciwutleniaczy takich jak katechiny, czy epikatechiny. Substancje te chronią komórki przed działaniem powstających w procesach przemiany materii wolnych rodników.

Okazało się, że obecne w naszym przewodzie pokarmowym, korzystne dla nas bakterie, bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego, rozkładając czekoladę tną długie łańcuchy polifenoli na krótsze. Dzięki temu cząsteczki te łatwiej się wchłaniają, mają silniejsze działanie przeciwzapalne i lepiej chronią nasze serce. Dodatkowy efekt wiąże się z obecnością włókien, które również sprzyjają rozwojowi owych korzystnych bakterii.

 

Wyniki najnowszych badań ogłoszono w Dallas podczas zjazdu American Chemical Society (ACS). Autorzy badań podkreślili, że korzystne właściwości czekolady można jeszcze wzmocnić, dodając do niej niektóre owoce, na przykład granaty i jagody acai.

Źródło: rmf24

Polecane:

600 ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii, prezydent zarządza żałobę narodową
Clevelys, Wielka Brytania - Na niewielkie miasteczko spadł dziwny biały puch, wyglądem przypominając...
Wschodni Pacyfik - Rozpoczął się sezon na cyklony tropikalne
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę Sentinel 1A, może pracować w czterech trybach obra...
Mars - Łazik Opportunity pokonał dystans 42 kilometrów i 195 metrów w czasie 11 lat i 2 miesięcy
Odkryto obecność złożonych cząsteczek organicznych w dysku pyłu i gazu otaczającym odległą, młodą gw...
Wyoming, USA - W górach Bighorn pojawiło się pęknięcie długości siedmiu boisk do piłki nożnej
Wyciekły dane przeglądarki Opera, hakerzy posiadają teraz hasła, które ludzie zapisywali w przegląda...
Jemen - Epidemia cholery coraz groźniejsza, dziennie 3-5 tysięcy nowych zachorowań