O tym, że gorzka czekolada dobrze wpływa na nasze zdrowie wiemy od dawna, ale naukowcy z Louisiana State University odkryli wreszcie, co dokładnie za tym stoi. Okazuje się, że czekolada to ulubiona przekąska niektórych bakterii, zasiedlających nasz przewód pokarmowy. To dzięki nim produkty rozkładu czekolady o silnym przeciwzapalnym działaniu łatwiej się wchłaniają i korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny.

Proszek kakaowy, podstawowy składnik gorzkiej czekolady, zawiera znaczne ilości polifenoli, silnych przeciwutleniaczy takich jak katechiny, czy epikatechiny. Substancje te chronią komórki przed działaniem powstających w procesach przemiany materii wolnych rodników.

Okazało się, że obecne w naszym przewodzie pokarmowym, korzystne dla nas bakterie, bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego, rozkładając czekoladę tną długie łańcuchy polifenoli na krótsze. Dzięki temu cząsteczki te łatwiej się wchłaniają, mają silniejsze działanie przeciwzapalne i lepiej chronią nasze serce. Dodatkowy efekt wiąże się z obecnością włókien, które również sprzyjają rozwojowi owych korzystnych bakterii.

 

Wyniki najnowszych badań ogłoszono w Dallas podczas zjazdu American Chemical Society (ACS). Autorzy badań podkreślili, że korzystne właściwości czekolady można jeszcze wzmocnić, dodając do niej niektóre owoce, na przykład granaty i jagody acai.

Źródło: rmf24

Polecane:

Kolumbia - Rzeki błota na ulicach, 3 ofiary śmiertelne, tysiące ludzi nie ma domu
Japonia - Duża erupcja wulkanu Sakurajima, środki piroklastyczne poleciały na 3.6 km do góry
USA - Odnotowano gwałtowne spadki temperatury, w ciągu doby nawet o 25 st.C, w Syracuse w zaledwie 3...
Barranquilla, Kolumbia - W godzinę prawie całe miasto zostało zalane przez intensywnie padający desz...
Japonia - Śnieżny tunel otwarty został dla turystów
Fale elektromagnetyczne z zakresu częstotliwości fal słyszalnych dla człowieka z okolic Saturna i Ne...
Chiny - Współcześni ludzie zamieszkiwali Azję Południową od ponad 80 tysięcy lat, w jaskini w Daoxia...
Akron, USA - Mały odrzutowiec typu Hawker H25 zahaczył o linię telefoniczną podczas lądowania i spad...
Australia - Przez upały powstała ogromna ilość pożarów, 37 jest poza kontrolą strażaków