Co się stanie, jeśli wystrzelimy fajerwerki w kosmos? Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra to taka, że eksplodują. Zła natomiast – nie będzie widowiska.

 

Czy istnieje możliwość wystrzelenia fajerwerków w kosmosie? Wiemy, że praktycznie nie ma tam tlenu, ale czy jest on w ogóle potrzebny jest do wybuchu? I czy fajerwerki w przestrzeni pozaziemskiej są zjawiskiem tak widowiskowym jak na Ziemi? Amerykańscy naukowcy zbadali ten problem. – Wystrzelenie fajerwerków w środowisku o niskiej zawartości tlenu jest możliwe – mówi Stefan Bossmann chemik z Kansas State University.

Jak dodaje, w tego rodzaju materiałach pirotechnicznych wybuch uzależniony jest od współdziałania dwóch podstawowych elementów: substancji palnej i utleniacza. Te potrafią działać bez tlenu. I o ile sam wystrzał może dojść do skutku, to charakterystyczne barwy i huk towarzyszący wybuchowi już nie.

Bez widowiska

Wypuszczenie fajerwerków w przestrzeń to nie problem w dzisiejszych czasach. Kłopot nastąpi jednak zaraz po wyrzucie w kosmos. Bowiem dzięki wystrzeleniu, ładunek, który znajduje się wewnątrz pęka i zapala substancję nadającą barwę, a do tej reakcji potrzebny jest już tlen.

– Chyba, że sztuczne ognie zostałyby zaprojektowane specjalnie w taki sposób, aby rozerwać się w przestrzeni. To rozwiązanie nie byłoby długotrwałe. Kolor wystąpiłby tylko w momencie eksplozji – dodaje Bossmann, a zjawisko nie byłoby w najmniejszym stopniu tak spektakularne, jak wypuszczanie fajerwerków podczas sylwestra.

Nie wspominając o charakterystycznym huku, towarzyszącym wystrzelonym w powietrze sztucznym ogniom. Bez atmosfery, umożliwiającej rozchodzenie się fal dźwiękowych, której przecież nie ma w kosmosie, hałas nawet największej rakiety po prostu nie istnieje.

Źródło: popsci.com, tm

Polecane:

USA - Prawie 50 zwierząt zostało zastrzelonych, w tym 18 tygrysów bengalskich, które są gatunkiem za...
W czerwcu będzie już gotowy rurociąg omijający cieśninę Ormuz, popłynie 2.8 kubika ropy na sekundę
Niemcy - Przy pomocy elektrycznej głębokiej stymulacji mózgu, czyli elektrod z prądem wyleczyli z de...
Australia - Znaleziono sposób na wykrywanie wczesnych etapów guzów nowotworowych za pomocą syntetycz...
W marcu blisko Ziemi przeleci 30-metrowa asteroida, naukowcy wyjaśniają czy istnieje zagrożenie
NASA - Serce Drogi Mlecznej widziane oczami kamery termowizyjnej
Los Angeles, USA - Strzelanina na terenie Uniwersytetu Kalifornijskiego, dwie ofiary śmiertelne
Polska - Opracowano metodę diagnozowania nowotworów, która jest 20 razy tańsza od dotychczas stosowa...
Kolumbia - Ulewny deszcz i ogromna powódź w prowincji Cauca