Ogromna turbina wiatrowa należąca do duńskiej firmy MHI Vestas Offshore pobiła rekord generowania mocy z takiego urządzenia. Turbina ustawiona w pobliżu wybrzeża w Østerlid wygenerowała w ciągu dobry 216 MWh. Urządzenie to, jak informuje jego właściciel, to 8-megawatowa ulepszona turbina, zdolna do generowania w odpowiednich warunkach do 9 MW.

Turbina V164 ma 220 metrów wysokości, a jej skrzydła mają długość 80 metrów i ważą 38 ton. Całkowita powierzchnia pokrywana przez obracającą się turbinę wynosi 21 124 metry kwadratowe. Jesteśmy przekonani, że to urządzenie udowodniło właśnie, iż jest gotowe do rynkowego debiutu. Sądzimy, że nasze turbiny wiatrowe będą odgrywały zasadniczą rolę umożliwiając dalsze obniżanie kosztów produkcji energii – stwierdził Torben Hvid Larsen, jeden z menedżerów firmy MHI Vestars offshore.

Dania inwestuje w energetykę wiatrową od lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie kraj pokrywa dzięki wiatrowi około 40% zapotrzebowania na enrgi. Duński rząd chce do roku 2050 zrezygnować z paliw kopalnych.

Rozmiary turbiny są bardzo ważne. Im większa, tym więcej mocy wytwarza, co przekłada się na koszt pozyskania energii. Czas życia tego typu turbin określono na 25 lat, a samo urządzenie jest w 80% wyprodukowane z materiałów poddających się recyklingowi.

Polecane:

Europa Środkowa zasypana, wioski odcięte od świata
Chorwacja - Od 180 lat nie spadło tyle śniegu, wylewa rzeka Kupa
Astronomowie nie mogą znaleźć pozostałości po supernowej sprzed 800 lat, nie ma po niej śladu
Antybiotyki podawane kobietom w ciąży i dzieciom do 2 roku życia powodują znaczny wzrost ryzyka otył...
Śledczy podejrzewają celowe działanie drugiego pilota w katastrofie airbusa linii Germanwings w Alpa...
Piacenza, Włochy - Miejscami spadło 200 l/mkw deszczu, dwa regiony pod wodą i błotem
Zlokalizowano prawdopodobnie najdalszą planetę karłowatą w naszym Układzie Słonecznym, V774104 znajd...
Paradoks otyłości - Komórki z wyższą zawartością tłuszczu przeżywają "chudsze" komórki
Silne trzęsienie ziemi na Filipinach, magnituda 6.3, ziemia mocno zatrzęsła się również w Rumunii i ...