W weekend Duńczycy musieli zmagać się z wyjątkowo niebezpieczną pogodą. Niestety jej skutki dają się we znaki jeszcze dziś i wielu mieszkańców długo nie zapomni o silnych wiatrach, wiejących nieprzerwanie przez 15 godzin.

Dania - Po sztormie domy zsuwają się do morza

Podczas kilku ostatnich dni pogoda dała się znaki mieszkańcom Półwyspu Jutlandzkiego. Lokalne duńskie portale internetowe donoszą, że w weekend silnie wiało bez przerwy przez około 15 godzin. Tak ciężkich warunków pogodowych nie było tam od grudnia 2013 roku.

Rekordowy poziom wody

W wielu miejscach kraju odnotowano wzrost poziomu morza. W rejonie cieśniny Lim Fjord, oddzielającej Półwysep Jutlandzki od wyspy Vendsyssel, poziom wody wzrósł o 1,95 metra powyżej normy. Podobnie było w mieście Skive, położonym na fiordzie o tej samej nazwie.

Dania - Po sztormie domy zsuwają się do morza 2

Chaos na wodzie, na drogach i na kolei

Wskutek złych warunków pogodowych pojawiło się mnóstwo problemów w kursowaniu promów. Jeden ze statków, na którego pokładzie znajdowało się ponad 200 osób, miał 24-godzinne opóźnienie.

Chaos pojawił się również na drogach i na kolei. Przez pewien czas nie jeździły pociągi S-tog (miejska kolej w Kopenhadze). Przyczyną utrudnień były drzewa, które niszczyły trakcję. Na kilka godzin zamknięte zostały mosty, w tym most nad Sundem (najdłuższa tego typu konstrukcja łącząca dwa państwa).

 

Domy spadły do morza

Z doniesień lokalnych mediów wynika również, że podczas ubiegłego weekendu mnóstwo pracy mieli strażacy, którzy wyjeżdżali przede wszystkim do połamanych drzew i zniszczonych konstrukcji budynków.

Skutki wichur i ulewnych deszczy widoczne są m.in. na wschodnim wybrzeżu Danii. Pojawiły się tam osuwiska. Zniszczonych zostało kilka domków letniskowych, które dotychczas znajdowały się bezpiecznej odległości od morza.

Polecane:

USA - Huragan Irene, 3 osoby zginęły, milion osób bez energii elektrycznej
UK - Piloci pasażerskiego Airbusa A320 lądującego w Glasgow zauważyli tuż przed dziobem niezidentyfi...
Chiny - Powódź na południowym wschodzie kraju, 36 ofiar i straty na setki milionów dolarów
UK - Nowy gen MX2 może uchronić przed AIDS
Filipiny - Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do co najmniej 158 osób, wiele budowli zabytkowych ...
Polska - W laboratorium ESA testowano pierwszy polski silnik plazmowy typu Halla o mocy 500 Wat
Rosja - Tajny radziecki program przejęcia kontroli nad ludzkim umysłem za pomocą fal elektromagnetyc...
UK - Koce szczęścia zbadają zadowolenie i nerwowość pasażerów linii lotniczych, przy okazji zlokaliz...
Portland, USA - zamknięte drogi, podtopienia, zapadliska - oto skutek nawałnic jakie przeszły nad st...