W weekend Duńczycy musieli zmagać się z wyjątkowo niebezpieczną pogodą. Niestety jej skutki dają się we znaki jeszcze dziś i wielu mieszkańców długo nie zapomni o silnych wiatrach, wiejących nieprzerwanie przez 15 godzin.

Dania - Po sztormie domy zsuwają się do morza

Podczas kilku ostatnich dni pogoda dała się znaki mieszkańcom Półwyspu Jutlandzkiego. Lokalne duńskie portale internetowe donoszą, że w weekend silnie wiało bez przerwy przez około 15 godzin. Tak ciężkich warunków pogodowych nie było tam od grudnia 2013 roku.

Rekordowy poziom wody

W wielu miejscach kraju odnotowano wzrost poziomu morza. W rejonie cieśniny Lim Fjord, oddzielającej Półwysep Jutlandzki od wyspy Vendsyssel, poziom wody wzrósł o 1,95 metra powyżej normy. Podobnie było w mieście Skive, położonym na fiordzie o tej samej nazwie.

Dania - Po sztormie domy zsuwają się do morza 2

Chaos na wodzie, na drogach i na kolei

Wskutek złych warunków pogodowych pojawiło się mnóstwo problemów w kursowaniu promów. Jeden ze statków, na którego pokładzie znajdowało się ponad 200 osób, miał 24-godzinne opóźnienie.

Chaos pojawił się również na drogach i na kolei. Przez pewien czas nie jeździły pociągi S-tog (miejska kolej w Kopenhadze). Przyczyną utrudnień były drzewa, które niszczyły trakcję. Na kilka godzin zamknięte zostały mosty, w tym most nad Sundem (najdłuższa tego typu konstrukcja łącząca dwa państwa).

 

Domy spadły do morza

Z doniesień lokalnych mediów wynika również, że podczas ubiegłego weekendu mnóstwo pracy mieli strażacy, którzy wyjeżdżali przede wszystkim do połamanych drzew i zniszczonych konstrukcji budynków.

Skutki wichur i ulewnych deszczy widoczne są m.in. na wschodnim wybrzeżu Danii. Pojawiły się tam osuwiska. Zniszczonych zostało kilka domków letniskowych, które dotychczas znajdowały się bezpiecznej odległości od morza.

Polecane:

Moree, Australia - Powódź odcięła od świata ponad 2 tysiące osób
USA - Rośliny nie zdołały przetworzyć nawozów azotowych z powodu zahamowania wzrostu, mogą być toksy...
Chiny - Silne i płytkie trzęsienie ziemi w prowincji Syczuan, co najmniej 203 osoby zabite i ponad 1...
Holandia - Prześwietlono 1000-letnią mumię buddyjską, wewnątrz znaleziono list w języku starochiński...
Argentyna - Nawałnica w prowincji Santa Fe, największe szkody wyrządził ogromny grad
Włochy - Potężna erupcja wulkanu Etna, fontanna lawy nad kraterem i sparaliżowane lotnisko [Video]
Oberaurach, Niemcy - W sylwestra strzelił kilka razy w tłum ludzi i zabił 11-letnią dziewczynkę, gdy...
Wenezuela - Z powodu suszy wystąpił kryzys energetyczny, w konsekwencji tego rząd wprowadził dwudnio...
Antarktyda roztapia się od spodu, możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy jeszcze za naszego ży...