Inżynierowie z amerykańskiej agencji DARPA pracują nad rozwiązaniem, które ma wyeliminować jedną z największych wad śmigłowców. Zaprojektowali podwozie z mechanicznymi nogami, które umożliwi im lądowanie na niemal każdej powierzchni.

DARPA - Zaprojektowano nowy rodzaj podwozia dla helikopterów

Śmigłowce charakteryzują się bardzo dużą manewrowością w powietrzu, wszystkie mają jednak wspólny problem przy lądowaniach – wymagają do tego stabilnego, płaskiego podłoża. Jednak podłoże takie często jest niedostępne, zwłaszcza w miejscach, gdzie obecność śmigłowca bywa najbardziej potrzebna – w górach, na okrętach, czy w rejonach dotkniętych skutkami katastrof naturalnych.

Śmigłowiec na czterech nogach

Amerykańscy inżynierowie pracują nad rozwiązaniem tego problemu i testują technologię, która umożliwi lądowanie na podłożach o znacznym pochyleniu, nierównych lub wręcz ruchomych, jak np. pokład kołysanego silnymi falami okrętu. W tym celu stworzyli specjalne podwozie, które przypomina mechaniczne odnóża ważki. Cztery nogi, które zastępują tradycyjne płozy, za pomocą szeregu czujników na bieżąco określają swoje położenie względem powierzchni i niezależnie od siebie dostosowują się do niego, tak by utrzymywać maszynę całkowicie stabilną.

 

Mobilność i bezpieczeństwo

Do testów, które DARPA przeprowadzała w okolicach Atlanty, wykorzystana została specjalna bezzałogowa maszyna. Zaprezentowano w ich trakcie nowe możliwości, jakie tego typu podwozie dawałoby śmigłowcom w zakresie startowania i lądowania w trudnym terenie.

Zdaniem jednego z twórców nowatorskiego podwozia, Ashisha Bagaia, testowane podwozie jednocześnie znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia maszyny w przypadku „twardych lądowań”.

Prace rozwojowe nad podwoziem śmigłowca z mechanicznymi nogami kontynuowane są również na Georgia Institute of Technology. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, rozpoczęte zostaną próby nowatorskiego podwozia na prawdziwych śmigłowcach.

 

Źródło: DARPA, tvn24.pl

Polecane:

Nagła śmiertelna choroba roślin spowodowana uprawami zmodyfikowanymi genetycznie?
Papua-Nowa Gwinea - W XXI wieku tłum ludzi spalił żywcem kobietę uznaną za "czarownicę"
USA - Podwójna ogromnych rozmiarów trąba wodna na Jeziorze Michigan [Video]
Algieria - Rozbił się ukraiński samolot transportowy Antonov-12 z siedmioma osobami na pokładzie
Gromadzenie się białka w mózgu nie jest przyczyną, ale objawem choroby Alzheimera
Irlandia - Kolejne protesty na ulicach Dublina, ludzie nie chcą płacić za wodę, do stycznia woda był...
Powstała mapa wyładowań atmosferycznych, wykorzystano 20 lat pomiarów
Birma - Kolejne osuwisko w kopalni jadeitu w Hpakant pogrzebało dziesiątki ludzi, ekipy ratunkowe po...
Grecja - Ziemia zatrzęsła się 25 km od Rodos, wstrząsy odczuwalne były w Turcji