Inżynierowie z amerykańskiej agencji DARPA pracują nad rozwiązaniem, które ma wyeliminować jedną z największych wad śmigłowców. Zaprojektowali podwozie z mechanicznymi nogami, które umożliwi im lądowanie na niemal każdej powierzchni.

DARPA - Zaprojektowano nowy rodzaj podwozia dla helikopterów

Śmigłowce charakteryzują się bardzo dużą manewrowością w powietrzu, wszystkie mają jednak wspólny problem przy lądowaniach – wymagają do tego stabilnego, płaskiego podłoża. Jednak podłoże takie często jest niedostępne, zwłaszcza w miejscach, gdzie obecność śmigłowca bywa najbardziej potrzebna – w górach, na okrętach, czy w rejonach dotkniętych skutkami katastrof naturalnych.

Śmigłowiec na czterech nogach

Amerykańscy inżynierowie pracują nad rozwiązaniem tego problemu i testują technologię, która umożliwi lądowanie na podłożach o znacznym pochyleniu, nierównych lub wręcz ruchomych, jak np. pokład kołysanego silnymi falami okrętu. W tym celu stworzyli specjalne podwozie, które przypomina mechaniczne odnóża ważki. Cztery nogi, które zastępują tradycyjne płozy, za pomocą szeregu czujników na bieżąco określają swoje położenie względem powierzchni i niezależnie od siebie dostosowują się do niego, tak by utrzymywać maszynę całkowicie stabilną.

 

Mobilność i bezpieczeństwo

Do testów, które DARPA przeprowadzała w okolicach Atlanty, wykorzystana została specjalna bezzałogowa maszyna. Zaprezentowano w ich trakcie nowe możliwości, jakie tego typu podwozie dawałoby śmigłowcom w zakresie startowania i lądowania w trudnym terenie.

Zdaniem jednego z twórców nowatorskiego podwozia, Ashisha Bagaia, testowane podwozie jednocześnie znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia maszyny w przypadku „twardych lądowań”.

Prace rozwojowe nad podwoziem śmigłowca z mechanicznymi nogami kontynuowane są również na Georgia Institute of Technology. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, rozpoczęte zostaną próby nowatorskiego podwozia na prawdziwych śmigłowcach.

 

Źródło: DARPA, tvn24.pl

Polecane:

Meksyk - Kolejna duża erupcja wulkanu Popocatepetl [Video]
Japonia - Jeden z najsilniejszych w tym sezonie tajfunów Man-yi sunie na Tokio, towarzyszą mu ogromn...
Zjawisko pogodowe El Niño na półkuli północnej potrwa do lata 2016 r., szczyt przypadnie na zimę
Daleko za Neptunem odkryto planetę karłowatą RR245, znajduje się w odległości 12 miliardów kilometró...
Międzynarodowy zespół astronomów potwierdził odkrycie ponad 100 planet pozasłonecznych przez telesko...
Peru - Zginęło ponad 10 tysięcy wyjątkowych żab głębinowych, które są krytycznie zagrożonym gatunkie...
Węgorze europejskie gdy podejmują wędrówkę rozrodczą, przeżywają między innymi dzięki metabolizowani...
Silne i bardzo krótkie impulsy laserowe kierowane przez światłowód
Rebelianci wspierani przez Iran wystrzelili prawdopodobnie pocisk rakietowy w kierunku elektrowni at...