Inżynierowie z amerykańskiej agencji DARPA pracują nad rozwiązaniem, które ma wyeliminować jedną z największych wad śmigłowców. Zaprojektowali podwozie z mechanicznymi nogami, które umożliwi im lądowanie na niemal każdej powierzchni.

DARPA - Zaprojektowano nowy rodzaj podwozia dla helikopterów

Śmigłowce charakteryzują się bardzo dużą manewrowością w powietrzu, wszystkie mają jednak wspólny problem przy lądowaniach – wymagają do tego stabilnego, płaskiego podłoża. Jednak podłoże takie często jest niedostępne, zwłaszcza w miejscach, gdzie obecność śmigłowca bywa najbardziej potrzebna – w górach, na okrętach, czy w rejonach dotkniętych skutkami katastrof naturalnych.

Śmigłowiec na czterech nogach

Amerykańscy inżynierowie pracują nad rozwiązaniem tego problemu i testują technologię, która umożliwi lądowanie na podłożach o znacznym pochyleniu, nierównych lub wręcz ruchomych, jak np. pokład kołysanego silnymi falami okrętu. W tym celu stworzyli specjalne podwozie, które przypomina mechaniczne odnóża ważki. Cztery nogi, które zastępują tradycyjne płozy, za pomocą szeregu czujników na bieżąco określają swoje położenie względem powierzchni i niezależnie od siebie dostosowują się do niego, tak by utrzymywać maszynę całkowicie stabilną.

 

Mobilność i bezpieczeństwo

Do testów, które DARPA przeprowadzała w okolicach Atlanty, wykorzystana została specjalna bezzałogowa maszyna. Zaprezentowano w ich trakcie nowe możliwości, jakie tego typu podwozie dawałoby śmigłowcom w zakresie startowania i lądowania w trudnym terenie.

Zdaniem jednego z twórców nowatorskiego podwozia, Ashisha Bagaia, testowane podwozie jednocześnie znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia maszyny w przypadku “twardych lądowań”.

Prace rozwojowe nad podwoziem śmigłowca z mechanicznymi nogami kontynuowane są również na Georgia Institute of Technology. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, rozpoczęte zostaną próby nowatorskiego podwozia na prawdziwych śmigłowcach.

 

Źródło: DARPA, tvn24.pl

Polecane:

Kamczatka, Rosja - Wybuchł wulkan Shiveluch, popiół poleciał na 5 km
Meksyk - Wulkan Popocatepetl staje się coraz bardziej aktywny, a ludzi nie stać na ewakuację
Księżyc - Nowe badania naukowców powoli uzupełniają luki w teorii Wielkiego Zderzenia
Google chce przeciwdziałać szpiegowaniu w sieci, planują położyć własny światłowód na dnie oceanu
Prawdopodobnie zbliża się rewolucja w stomatologii, dzięki komórkom macierzystym znajdującym się w m...
USA - Kolejny nieautoryzowany dostęp do danych urzędników
Chiny - Tajfun Chan-hom kieruje się na wschód kraju, ewakuowano 1.1 miliona osób, tajfun ten może by...
Szkodliwe substancje w dopuszczalnych normach w wodzie, żywności i powietrzu mogą być trujące gdy si...
Sięga tam, gdzie wzrok nie sięga, teleskop Hubble'a podgląda narodziny i śmierć gwiazd dzięki najnow...