Inżynierowie z amerykańskiej agencji DARPA pracują nad rozwiązaniem, które ma wyeliminować jedną z największych wad śmigłowców. Zaprojektowali podwozie z mechanicznymi nogami, które umożliwi im lądowanie na niemal każdej powierzchni.

DARPA - Zaprojektowano nowy rodzaj podwozia dla helikopterów

Śmigłowce charakteryzują się bardzo dużą manewrowością w powietrzu, wszystkie mają jednak wspólny problem przy lądowaniach – wymagają do tego stabilnego, płaskiego podłoża. Jednak podłoże takie często jest niedostępne, zwłaszcza w miejscach, gdzie obecność śmigłowca bywa najbardziej potrzebna – w górach, na okrętach, czy w rejonach dotkniętych skutkami katastrof naturalnych.

Śmigłowiec na czterech nogach

Amerykańscy inżynierowie pracują nad rozwiązaniem tego problemu i testują technologię, która umożliwi lądowanie na podłożach o znacznym pochyleniu, nierównych lub wręcz ruchomych, jak np. pokład kołysanego silnymi falami okrętu. W tym celu stworzyli specjalne podwozie, które przypomina mechaniczne odnóża ważki. Cztery nogi, które zastępują tradycyjne płozy, za pomocą szeregu czujników na bieżąco określają swoje położenie względem powierzchni i niezależnie od siebie dostosowują się do niego, tak by utrzymywać maszynę całkowicie stabilną.

 

Mobilność i bezpieczeństwo

Do testów, które DARPA przeprowadzała w okolicach Atlanty, wykorzystana została specjalna bezzałogowa maszyna. Zaprezentowano w ich trakcie nowe możliwości, jakie tego typu podwozie dawałoby śmigłowcom w zakresie startowania i lądowania w trudnym terenie.

Zdaniem jednego z twórców nowatorskiego podwozia, Ashisha Bagaia, testowane podwozie jednocześnie znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia maszyny w przypadku “twardych lądowań”.

Prace rozwojowe nad podwoziem śmigłowca z mechanicznymi nogami kontynuowane są również na Georgia Institute of Technology. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, rozpoczęte zostaną próby nowatorskiego podwozia na prawdziwych śmigłowcach.

 

Źródło: DARPA, tvn24.pl

Polecane:

Indie - Wykryto pierwszy przypadek gruźlicy całkowicie odpornej na leki
Japonia i Chiny - Potężne śnieżyce doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, widoczność do 5 metrów
Kolejne silne trzęsienie ziemi 7 km od jednej z wysp Salomona, magnituda 7.1
Szminki i błyszczyki zawierają szkodliwe związki chemiczne, prowadzące do poważnych chorób nowotworo...
Japonia nie chce oddać Amerykanom 300 kilogramów wysoko wzbogaconego plutonu, 6 kg wystarczy do zrob...
Stres wywołuje u mężczyzn większe, niż u kobiet wahania ciśnienia krwi i tętna
Meksyk - Zwiększyła się aktywność wulkanu Colima
Hebei, Chiny - Miejscami temperatura gwałtownie spadła do -43 st.C. i była to najniższa temperatura ...
Korea Północna w ciągu roku będzie w stanie przetestować pocisk balistyczny z głowicą jądrową, który...