W uniwersyteckim laboratorium powstał diament twardszy od innych. Naukowcy z Australian National University stali na czele zespołu, który postawił sobie za zadanie stworzenie diamentu twardszego od diamentów jubilerskich. Można by go wykorzystywać w kopalniach do cięcia wyjątkowo twardych materiałów.

Kowadełko, na którym uzyskano lonsdaleit, © Jamie Kidston, AMU

Profesor Jodie Bradby stała na czele australijsko-amerykańskiego zespołu, który w laboratorium uzyskał lonsdaleit. Diament znajdowany w miejscach upadku meteorytów zawierających grafit. Jego niezwykła twardość bierze się z heksagonalnie ułożonych atomów. Jeśli będziemy potrzebowali czegoś wyjątkowo twardego by coś przeciąć, nowy diament może uczynić to szybciej i łatwiej niż dotychczas stosowane rozwiązania – mówi profesor Bradby.

Prowadzone w przeszłości symulacje komputerowe wykazały, że lonsdaleit może być o 58% twardszy od zwykłego diamentu. Naturalne lonsdaleity znajdowane m.in w kraterze w pobliżu Canyon Diablo nie były tak twarde, jednak wynikało to z zanieczyszczeń i niedoskonałości sieci krystalicznej. Gdyby udało się uzyskać czysty lonsdaleit byłby on najtwardszym znanym nam materiałem.

Zespół Bradby uzyskał lonsdaleit w diamentowym kowadełku przy temperaturze 400 stopni Celsjusza. Heksagonalna struktura atomów tego diamentu czyni go znacznie twardszym od zwykłych diamentów, które mają sześcienną strukturę. Uzyskaliśmy lonsdaleit w nanoskali, co nas tym bardziej cieszy, bo w przypadku tego typu materiałów często ‘mniejsze’ znaczy ‘twardsze’.

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fukushimy, magnituda 7.1
Petersburg, Rosja - Ogromny oślepiający wybuch w elektrowni, ludzie myśleli, że to wybuch atomowy lu...
"Super Ziemia" z dużą ilością wody została odkryta 40 lat świetlnych od nas, niestety temp...
USA - Chcą umieścić własne głowice nuklearne w Korei Południowej
Japonia - Stopniowo będą włączać elektrownie atomowe, koniec projektu "zero energetyki nuklearn...
Japonia - Silne trzęsienie ziemi w pobliżu wschodniego wybrzeża, magnituda 6.8, władze wydały ostrze...
Wykryto największą usterkę w historii Androida, 950 milionów urządzeń narażonych jest na ataki poprz...
Niemcy - Koniec stycznia, a na termometrach nawet 18 st.C.
Kalifornia, USA - Pentagon, Gwardia Narodowa i FEMA rozpoczęły współpracę w związku z możliwością pę...